Rusko nepřijalo pozvání NATO účastnit se cvičení v Gruzii

Moskva - Žádnou formou se Rusko nezúčastní vojenského cvičení Severoatlantické aliance v Gruzii, prohlásil dnes v Moskvě ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Zároveň všem ostatním zemím doporučil, aby se zachovaly stejně. NATO oficiálně Rusko pozvalo ve středu v naději, že tímto gestem sníží nedorozumění s Moskvou, kterou plánované vojenské cvičení popudilo.

„Rusko se nezúčastní manévrů v Gruzii a nedoporučuje účast ani ostatním,“ řekl Lavrov na tiskové konferenci. „Myslíme si, že tyto manévry jsou škodlivé. (Gruzínský prezident Michail) Saakašvili již ukázal celému světu, jak dokáže těžit z povzbudivých gest ze strany NATO,“ dodal. Aliance ale upozorňuje, že na manévrech se má 400 až 450 osob cvičit, jak se bránit proti teroristickému útoku.

„Myslím, že to by nikdo neměl brát jako nějakou hrozbu,“ řekl minulý týden mluvčí aliance James Appathurai. „Rusko by mělo vyslání pozorovatelů zvážit. Pokud je vyšle, uvidí, že jak počtem vojáků v terénu, tak jejich činností jde pouze o příspěvek k mezinárodní bezpečnosti,“ dodal.

Napětí mezi Ruskem a NATO nadále přetrvává

Rusko již dříve na protest proti manévrům aliance v nečlenské Gruzii zrušilo účast na schůzce náčelníků generálních štábů s NATO, která se měla konat 7. května. Schůzka měla přispět ke zlepšení vztahů, jež poškodila loňská vojenská intervence Rusů v Gruzii.

NATO přes odpor Moskvy od cvičení odmítá odstoupit. Poukazuje na to, že operace se začala plánovat loni na jaře, tedy ještě před vypuknutím pětidenní války mezi Gruzií a Ruskem, která se týkala Jižní Osetie. V ní se Gruzie loni v létě pokusila vojensky obnovit svou svrchovanost. Ruští vojáci ale gruzínské síly z tohoto území vytlačili a pak se sami přesunuli do gruzínského vnitrozemí.