Prezidentem JAR zvolen Jacob Zuma

Kapské Město - Dolní komora jihoafrického parlamentu dnes podle očekávání zvolila Jacoba Zumu novým prezidentem země. Předseda Afrického národního kongresu (ANC), který suverénně vyhrál dubnové parlamentní volby, tak završil velký politický comeback. Zumovu kariéru provázely nařčení z korupce, obchodování se zbraněmi i ze znásilnění.

Charizmatický vůdce a bývalý bojovník proti apartheidu složí prezidentskou přísahu v sobotu 9. května. Vládu by měl jmenovat den poté. Nejsledovanější bude jmenování do postu ministra financí, a sice kvůli obavám, že by Zuma mohl největší africkou ekonomiku nasměrovat doleva. Zuma to však popírá a snaží se ujistit zahraniční investory tvrzením, že JAR bude pokračovat v konzervativní fiskální politice.

Zumova politická kariéru ovlivňovaly korupční skandály, obvinění z obchodování se zbraněmi i nařčení ze znásilnění. Obvinění z korupce byl Zuma zproštěn krátce před dubnovými parlamentními volbami. Obžalobu ze znásilnění Zuma odmítal a nakonec jej soud neshledal vinným.

Během procesu se však přiznal k tomu, že měl nechráněný sex s rodinnou přítelkyní, která byla HIV pozitivní, což v zemi vyvolalo skandál. Lékařskou veřejnost také šokovalo vysvětlení Zumy, který na omluvu dodal, že se před infekcí chránil tím, že se po styku osprchoval.

Zuma, který na veřejnosti rád vystupuje v tradičním zulském oděvu z leopardí kůže a tvrdí, že miluje všechny své nejméně tři legální manželky a 14 až 18 dětí, se stal viceprezidentem JAR v červnu 1999. Z funkce byl však právě kvůli obvinění z korupce v červnu 2005 odvolán. V prosinci 2007 se stal předsedou ANC, když ve volbě porazil Mbekiho. Loni Zumu časopis Time zařadil na deváté místo mezi 100 osobnostmi s největším vlivem ve světě.

Jacob Gedleyihlekisa Zuma

*12. 4. 1942

1959: vstoupil do ANC

1963: uvězněn za nezákonné opuštění země kvůli vojenskému výcviku, ve vězení strávil deset let

1979: odjel do exilu, žil v Mosambiku či Zambii, do vlasti se vrátil začátkem 90. let

1994: členem provinční vlády v KwaZulu-Natal pro ekonomiku a cestovní ruch

1997: místopředsedou ANC

1999: viceprezidentem JAR

Nekouří a nepije alkohol. Oženil se nejméně čtyřikrát, což mu dovoluje tradice polygamie v kmeni Zulů.

Jihoafrický parlament
Zdroj: AP Photo/ČTK

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Ze Sixtinské kaple vyšel černý kouř, volba papeže bude pokračovat

Konkláve kardinálů, které ve středu začalo ve Vatikánu, v prvním kole podle očekávání nezvolilo novou hlavu katolické církve. Nad Sixtinskou kaplí, v níž je uzavřeno 133 volitelů, to po deváté večer signalizoval černý kouř. Kardinálové budou pokračovat ve čtvrtek, výběr však může trvat i několik dalších dní.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

V koncentračních táborech Spojenci objevili hrůzy, český kreslíř je dokumentoval

Před osmdesáti lety Spojenci z východu i západu postupovali k Berlínu a osvobozovali nacistické vyhlazovací tábory. V místech, v nichž našli smrt lidé z řad židovské komunity, cizinců, politických odpůrců, válečných zajatců a dalších hitlerovskému režimu nepohodlných, naráželi na hrůzné výjevy. Jedním z největších táborů na území dnešního Německa byl ten v Buchenwaldu, který přežil třeba i Čech Karel Vrkoslav nebo další vězeň Karl Vögtel. Později osvobozené Dachau zase v kresbách zachytil vězeň Karel Frinta. Jeho osud nyní poprvé zpracoval a publikoval Ústav pro studium totalitních režimů.
před 7 hhodinami

Německo-francouzské přátelství je dar, řekl Merz po setkání s Macronem

Nový německý kancléř Friedrich Merz po schůzce s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem v Paříži řekl, že Ukrajina se může spolehnout na podporu Německa i Francie. Dodal, že brzy plánuje i cestu do Kyjeva. Večer se má Merz přesunout do Varšavy na setkání s polským premiérem Donaldem Tuskem.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Německo bude odmítat i žadatele o azyl

Na německých pozemních hranicích mohou být napříště odmítáni i migranti, kteří v zemi chtějí žádat o azyl, rozhodl ve středu nový ministr vnitra Alexander Dobrindt. Zároveň oznámil, že navýší počet spolkových policistů na hranicích, informovala agentura DPA. Kancléř Friedrich Merz, který nastoupil do funkce v úterý, dlouhodobě sliboval, že jeho vláda okamžitě po nástupu zpřísní migrační politiku včetně kontrol na německých pozemních hranicích.
před 8 hhodinami

Svět volá po deeskalaci mezi Indií a Pákistánem. Trump má údery za „ostudné“

Svět volá po uklidnění napětí mezi Indií a Pákistánem, které se vystupňovalo vzájemným bombardováním příhraničních oblastí. Londýn a Peking se chtějí zapojit do snah o diplomatické snížení napětí. K podniknutí kroků k uklidnění situace vyzvala strany konfliktu také Evropská unie, Německo či Turecko. Americký prezident Donald Trump označil eskalaci konfliktu za „ostudnou“.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Indie udeřila v Pákistánu, obě země hlásí mrtvé

Indie v noci zaútočila na území Pákistánu i na část Kašmíru pod pákistánskou kontrolou. Jde o významnou eskalaci napětí v oblasti. Pákistán obviňuje Indii, že její noční údery zabily 31 lidí včetně žen a dětí a zranily desítky dalších. Indie tvrdí, že se zaměřovala na cíle ozbrojenců zodpovědných za teroristické útoky z minulého měsíce. Pákistánský premiér oznámil sestřelení pěti indických letadel a odvetné údery. Ty podle Indie připravily o život civilisty v indické části Kašmíru.
6. 5. 2025Aktualizovánopřed 9 hhodinami

Největší konfrontace od roku 1999, hodnotí expert střet Indie a Pákistánu

Úterní noční ostřelování mezi Indií a Pákistánem bylo podle indologa Martina Hříbka největší konfrontací mezi zeměmi od války v Kašmíru v roce 1999. Expert Jiří Krejčík upozornil, že Indie může situaci využít k tomu, aby svého západního souseda odstřihla od vody. Na uklidnění situace již podle Zbyňka Dubského z Katedry mezinárodních studií a diplomacie VŠE pracují Spojené státy. Ty však společně s Čínou dlouhodobě vyzbrojují Pákistán.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Pekarová Adamová a Raši chtějí vytvořit fond zaměřený na mládež a sdílení kultury

Šéfka sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a předseda slovenské Národní rady Richard Raši (Hlas) po středečním jednání uvedli, že chtějí vytvořit nadační fond pro česko-slovenskou přítomnost a budoucnost, který by byl mimo jiné zaměřený na sdílení kulturních hodnot mezi mládeží obou zemí. O posilování vzájemných vztahů šéf slovenského parlamentu mluvil i s premiérem Petrem Fialou (ODS). Zástupce Senátu Raši ujistil, že Slovensko nadále zůstává pevnou součástí Evropské unie i NATO.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...