Prezidentem JAR zvolen Jacob Zuma

Kapské Město - Dolní komora jihoafrického parlamentu dnes podle očekávání zvolila Jacoba Zumu novým prezidentem země. Předseda Afrického národního kongresu (ANC), který suverénně vyhrál dubnové parlamentní volby, tak završil velký politický comeback. Zumovu kariéru provázely nařčení z korupce, obchodování se zbraněmi i ze znásilnění.

Charizmatický vůdce a bývalý bojovník proti apartheidu složí prezidentskou přísahu v sobotu 9. května. Vládu by měl jmenovat den poté. Nejsledovanější bude jmenování do postu ministra financí, a sice kvůli obavám, že by Zuma mohl největší africkou ekonomiku nasměrovat doleva. Zuma to však popírá a snaží se ujistit zahraniční investory tvrzením, že JAR bude pokračovat v konzervativní fiskální politice.

Zumova politická kariéru ovlivňovaly korupční skandály, obvinění z obchodování se zbraněmi i nařčení ze znásilnění. Obvinění z korupce byl Zuma zproštěn krátce před dubnovými parlamentními volbami. Obžalobu ze znásilnění Zuma odmítal a nakonec jej soud neshledal vinným.

Během procesu se však přiznal k tomu, že měl nechráněný sex s rodinnou přítelkyní, která byla HIV pozitivní, což v zemi vyvolalo skandál. Lékařskou veřejnost také šokovalo vysvětlení Zumy, který na omluvu dodal, že se před infekcí chránil tím, že se po styku osprchoval.

Zuma, který na veřejnosti rád vystupuje v tradičním zulském oděvu z leopardí kůže a tvrdí, že miluje všechny své nejméně tři legální manželky a 14 až 18 dětí, se stal viceprezidentem JAR v červnu 1999. Z funkce byl však právě kvůli obvinění z korupce v červnu 2005 odvolán. V prosinci 2007 se stal předsedou ANC, když ve volbě porazil Mbekiho. Loni Zumu časopis Time zařadil na deváté místo mezi 100 osobnostmi s největším vlivem ve světě.

Jacob Gedleyihlekisa Zuma

*12. 4. 1942

1959: vstoupil do ANC

1963: uvězněn za nezákonné opuštění země kvůli vojenskému výcviku, ve vězení strávil deset let

1979: odjel do exilu, žil v Mosambiku či Zambii, do vlasti se vrátil začátkem 90. let

1994: členem provinční vlády v KwaZulu-Natal pro ekonomiku a cestovní ruch

1997: místopředsedou ANC

1999: viceprezidentem JAR

Nekouří a nepije alkohol. Oženil se nejméně čtyřikrát, což mu dovoluje tradice polygamie v kmeni Zulů.

Jihoafrický parlament
Zdroj: AP Photo/ČTK

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Itálie hledá nové uplatnění pro migrační centra v Albánii

Itálie začala loni v říjnu oficiálně provozovat dvě migrační centra na území Albánie. Zatím však nepříliš úspěšně, zařízení byla využita pouze po dobu sedmi dní, během nichž se v nich vystřídalo dvaašedesát běženců. Soudy rozhodly, že je úřady musí okamžitě převézt zpět na italské území. Vláda nyní čeká na rozhodnutí evropského soudu, zda bude moci obě zařízení pro žadatele o azyl využít. Zatím přišla s alternativním řešením, a to umístit do táborů migranty určené k vyhoštění. Takovou možnost však původní dohoda s Albánií nepřipouští.
před 3 hhodinami

V izraelském vězení zemřel mladistvý Palestinec. Okolnosti jsou nejasné

V izraelském vězení zemřel po půl roce zadržování sedmnáctiletý Walíd Ahmad. Oficiálně nebyl z ničeho obviněn. Okolnosti smrti z minulého víkendu stále nejsou jasné. Ve vazbě již zemřelo třiašedesát zadržených Palestinců, Walíd Ahmad byl prvním mladistvým. Podle rodiny byl před zatčením zdravý.
před 4 hhodinami

Rádio Svobodná Evropa posílá pražské zaměstnance na neplacenou dovolenou

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) začalo v úterý posílat zaměstnance pražské centrály na neplacenou dovolenou. Médium totiž od amerického Kongresu neobdrželo vyčleněné prostředky na dubnový provoz. Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa chce financování RFE/RL ukončit, rozhlasová stanice se proti tomu brání soudní cestou.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Automobilky dostanou více času na splnění emisních cílů, navrhla EK

Evropská komise (EK) navrhla úpravu systému pokut pro výrobce aut, kteří neplní emisní cíle. Automobilky by tak nově měly vykazovat plnění cílů za tříleté období, nikoli za každý rok.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Litva navýší výdaje na obranu na více než pět procent HDP

Litevská vláda po dohodě s opozicí navýší výdaje na obranu na více než pět procent HDP. Polovina financí bude určena na modernizaci, zbytek půjde na navýšení výcvikových kapacit. Vilnius chce kvůli obavám z agresivní politiky Ruska a Běloruska do pěti let zdvojnásobit počet svých vojáků. Třímilionová země tak plánuje mít do konce desetiletí skoro padesát tisíc aktivních vojáků, včetně rezerv.
před 6 hhodinami

Nejde o politiku, řekl prokurátor k Le Penové. Média mluví o šoku

Verdikt o Marine Le Penové není politické, ale soudní rozhodnutí, uvedl podle agentury AFP pařížský generální prokurátor Rémy Heitz. Francouzské listy píší v souvislosti s rozsudkem nad krajně pravicovou političkou o šoku a politickém zemětřesení. Le Penová v reakci prohlásila, že proti ní systém vytáhl atomovou zbraň.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Osud Buči je pro Ukrajince děsivým symbolem ruské agrese

Před třemi lety vstoupili ukrajinští vojáci do města Buča obsazeného ruskými vojáky na začátku války. Okupanti tam zavraždili 561 lidí. V Buče a dalších oblastech Ukrajinci zdokumentovali 183 tisíc válečných zločinů. Masakr se stal pro napadenou zemi, která se nadále brání ruské agresi, děsivým symbolem.
před 7 hhodinami

Myanmar hlásí už více než 2700 obětí zemětřesení

Bilance pátečního zemětřesení v Myanmaru vzrostla na více než 2719 mrtvých, uvádí v úterý s odkazem na čínskou státní televizi agentura Reuters. Dalších nejméně 4521 lidí utrpělo zranění a více než čtyři sta se pohřešuje, informovala čínská státní televize s odvoláním na vůdce myanmarské vojenské junty. Ten uvedl, že počet obětí může přesáhnout tři tisíce. Do země putuje humanitární pomoc, kterou ale vojenská junta blokuje v místech, která ovládají opoziční skupiny.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami
Načítání...