Střely amerického letounu zasáhly bývalou vládní budovu na kmenovém území Jižního Vazíristánu, které je považováno za jedno z útočišť členů militantního hnutí Taliban a teroristické sítě al-Káida. Totožnost obětí zatím nebyla zjištěna.
Spojené státy začaly používat bezpilotní letouny k útokům proti ozbrojencům v severozápadním Pákistánu při hranici s Afghánistánem zhruba před rokem. Od zásahů neopustily ani po příchodu prezidenta Baracka Obamy do úřadu a přes stížnosti pákistánské vlády.
Od začátku loňského roku zaútočily bezpilotní letouny USA v Pákistánu zhruba 40krát. Zemřelo při tom přes 300 lidí.
Pákistánu hrozí humanitární katastrofa
Boje armády proti přívržencům radikálního islamistického hnutí Taliban může vyvolat humanitární katastrofu. V důsledku válečných operací totiž z oblasti prchají stovky tisíc lidí hledajících bezpečí, což sousedním regionům, ale i centrální vládě způsobuje značné problémy se zásobováním a lékařskou péčí.
Pákistánská ústřední vláda požádala světovou veřejnost o humanitární pomoc, která by usnadnila zajistit množství vyčerpaných, traumatizovaných lidí, kteří museli opustit své domovy.
Podle Agentury OSN pro uprchlíky bylo zatím registrováno na 150.000 lidí, kteří uprchli ze Svátu a přilehlých oblastí před nejnovější vlnou bojů. Pákistánští činitelé i představitelé OSN se však shodují v tom, že celkový počet uprchlíků se může pohybovat kolem půl milionu.