Na Ukrajině stávkuje opozice - kvůli opilému ministrovi

Kyjev - Poslanci Strany regionů si chtějí vynutit přijetí demise ministra vnitra Jurije Lucenka, který chce odstoupit po skandálu, jež se odehrál v Německu. Zablokovali proto parlament, pokud by blokáda trvala víc než 30 dní, musel by být parlament rozpuštěn a konaly by se předčasné volby. Dnes se pokoušely parlamentní strany dohodnout, zatím byla jednání bezvýsledná. 

Všechno to začalo v Německu, kde se ministr vnitra Jurij Lucenko popral na letišti s personálem. Ten totiž nechtěl ukrajinského politika pustit na palubu, protože byl opilý. Cestu do letadla si ale chtěl Lucenko probít pěstmi, zadržela ho až policie. Kvůli následnému nátlaku, který skandál vyvolal, se pak včera Lucenko rozhodl podat demisi. 

Ta ale zatím nebyla přijata. A to se nelíbí opozici, ta proto parlament od včerejška blokuje. „Projednali jsme všechny dostupné varianty východiska ze situace týkající se osudu ministra Lucenka. Všechny ale byly zamítnuty,“ řekl podle ruské agentury předseda parlamentu Volodymyr Lytvyn. Podle něj je proto Ukrajina na nejlepší cestě k předčasným volbám. 

Lytvyn oznámil, že vyzval premiérku Juliji Tymošenkovou, aby náležitě instruovala poslance své strany o svých představách východiska ze situace. Chtěl zejména vědět, zda premiérka souhlasí s demisí, kterou v úterý podal ministr vnitra její vlády. Místopředseda parlamentu za stranu Blok Julije Tymošenkové (BJT) Mykola Tomenko později prohlásil, že poslanci jsou odhodláni parlament odblokovat a nedopustit jeho rozpuštění.

Ukrajinský ministr vnitra Jurij Lucenko
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Sergei Chuzavkov