Poprvé po 314 letech musel odstoupit šéf britského parlamentu

Londýn - Předseda britské Dolní sněmovny Michael Martin dnes oznámil, že 21. června rezignuje na svou funkci. Bude tak prvním šéfem sněmovny přinuceným k odstoupení od roku 1695, kdy John Trevor rezignoval kvůli přijetí úplatku. Martinovi zlomil vaz skandál kolem sporných poslaneckých náhrad. Předseda byl sice kritizován již v minulosti, ale nespokojenost s ním vyvrcholila právě kvůli jeho postoji k informacím o účtech, které si poslanci nechali proplácet a které vyvolaly pobouření veřejnosti. Spor se vedl o tom, zda Martin věděl o těchto sporných náhradách, o nichž v posledních dnech informoval deník The Daily Telegraph.

Martin dnes před poslanci oznámil, že se funkce vzdá 21. června. Nového předsedu Dolní sněmovny zvolí 646 poslanců 22. června. Martin se stal do značné míry symbolem celého problému kolem odměňování poslanců, jehož systém se postupně vytvářel od 80. let. Ve sněmovně zastupuje severní Glasgow a jejím předsedou je od roku 2000. Labouristický premiér Gordon Brown ani šéf opozice David Cameron ho k odstoupení nevyzvali, udělal to pouze šéf opozičních liberálních demokratů Nick Clegg.

Předseda britské Dolní sněmovny - jedna z klíčových funkcí britského politického systému

  • funkce není stranická, předseda má vystupovat nestranně a hájit zájmy všech poslanců
  • zastupuje sněmovnu v jednání s královnou a Sněmovnou lordů
  • má na starosti chod sněmovny, udržuje pořádek při debatách a rozhoduje o tom, kdo dostane slovo
Video Telefonát Ivana Kytky
video

Telefonát Ivana Kytky

Telefonát Ivana Kytky

12:00 19.5.

Reportáž Adama Kautského

I když Martina osobně se skandál nedotýkal, byl obviňován, že přispěl k vytvoření ovzduší, v němž k excesům docházelo. Stejně tak se po propuknutí aféry stavěl proti okamžitým reformám a chtěl vyčkat do ukončení práce zvláštní komise, která začala pracovat již dříve a měla oznámit návrhy na nový systém náhrad letos na podzim.

Martin nejprve reagoval odmítavě na požadavky na větší transparentnost a na reformy. V pondělí sice v parlamentu vyjádřil v souvislosti se skandálem „hlubokou omluvu“, ale to nezastavilo volání po jeho odstoupení, které v plénu zaznívalo od poslanců obou hlavních politických stran. Ti se domnívají, že Martin krizi kolem skandálu s účty nezvládl, uvedl londýnský spolupracovník ČT Ivan Kytka.

Skandál pročistí britskou politickou scénu

Mnoho labouristů ale současného předsedu brání. Tvrdí, že z něj poslanci udělali obětního beránka. Premiér Gordon Brown si chce posvítit na všechny. Zvláštní komise už začala prošetřovat poslanecké účty za poslední čtyři roky. „V příštích volbách nebude za labouristy kandidovat nikdo z těch, co porušili pravidla. Ani v naší příští vládě nikdo takový sedět nebude,“ uvedl Brown.

Lídr konzervativců David Cameron požaduje předčasné volby. Konzervativci v průzkumech stále jasně vedou, cítí ale, že náskok by mohli ztratit. Skandál Brity tak znechutil, že oběma velkým stranám klesají preference.

##GMAP:1869:Britský parlament## 

Daily Telegraph se dostal ke všem účtům, které si v posledních letech nechávali poslanci proplácet. I když vesměs neporušovali parlamentní pravidla, využívali jich často do krajnosti. Nechávali si proplácet i absurdní položky na provoz svých poslaneckých bytů a domů, včetně opravy tenisového kurtu, čištění bazénu nebo pověšení lustru. Někteří poslanci si dokonce nechali zaplatit hypotéku, kterou už nespláceli.

0
Předseda britské Dolní sněmovny Michael Martin
Předseda britské Dolní sněmovny Michael Martin
Více fotek
  • Předseda britské Dolní sněmovny Michael Martin autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/872/87175.jpg
  • Britští poslanci autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/861/86029.jpg