Nizozemci a Britové se k eurournám zatím moc nehrnou

Londýn/Amsterdam - Obyvatelé Velké Británie a Nizozemska jsou první, kdo odevzdávají své hlasy do volebních uren v eurovolbách. Zájem Nizozemců krátce po otevření volebních místností přitom dává zatím spíše za pravdu těm, kteří odhadují rekordně nízkou účast. Podle nizozemských médií zatím ve většině volebních okrsků hlasují spíše jen jednotlivci. V Británii jsou volby zase důležitým testem pro vládní Labouristickou stranu a premiéra Gordona Browna. Série hlasování v sedmadvaceti členských státech skončí za čtyři dny v neděli.

Volební účast v Nizozemsku by podle odhadů neměla během dneška zdaleka překročit 40 procent. Při posledních volbách do Evropského parlamentu v roce 2004 činila 39 procent. V Nizozemsku je registrováno 13 milionů voličů, favoritem voleb je podle odhadů křesťanskodemokratická CDA současného premiéra Jana Petera Balkenendeho. Hlasování však podle expertů může přinést překvapení v podobě úspěchu protiimigrantské Strany pro svobodu (PVV), v jejímž čele stojí kontroverzní politik Geert Wilders.


Britové kromě 72 europoslanců volí také 2318 členů zastupitelstev v 27 hrabstvích a starosty ve třech menších městech. Volby jsou testem pro vládní Labouristickou stranu a premiéra Gordona Browna. Předseda vlády podle britských médií bojuje o politický život po rezignaci dvou členek svého kabinetu a poté, co několik desítek labouristických poslanců začalo usilovat o jeho sesazení. Při posledních evropských volbách byla volební účast v Británii 38 procent. Jak ale uvedl londýnský spolupracovník ČT Ivan Kytka, předvolební kampaň zastínila aféra s poslaneckými náhradami, a není tedy vyloučeno, že účast bude nižší než loni.

Video Telefonát Evy Hrnčířové
video

Telefonát Evy Hrnčířové

Telefonát Evy Hrnčířové

12:00 4.6.

Telefonát Ivana Kytky

Eurovolby v Británii
Eurovolby v Británii