Včera nalezené trosky z Atlantiku nejsou z letadla Air France

Rio de Janeiro - Trosky zmizelého Airbusu A330, které brazilští záchranáři ve čtvrtek odpoledne vytáhli z Atlantiku, nepochází ze zříceného letadla francouzské společnosti Air France. Jde zřejmě jen o odpad. S odvoláním na činitele brazilského letectva o tom dnes na svých stránkách informovala BBC. Potvrdily se tak obavy odborníků, kteří trosky zkoumali. Vyšetřovatelé proto chtějí najít další trosky, které byly v oblasti spatřeny, aby prozkoumali, zda nepocházejí z Airbusu A330. Francouzská justice dnes zahájila oficiální vyšetřování havárie za "neúmyslné zabití". Francouzský ministr obrany Hervé Morin mezitím nevyloučil, že za zkázou Airbusu může být i teroristický útok.

„Nikdy jsem nevylučoval terorismus,“ podotkl dnes francouzský ministr Morin k možným příčinám tragédie. „Neexistuje žádný důkaz nebo stopa, která by umožňovala to tvrdit, ale také žádný důkaz, který by to vylučoval. Probíhající vyšetřování to proto nevylučuje,“ prohlásil.

Otevřené zůstávají zatím také otázky o posledních hlášeních z letadla. Výrobce Airbus dnes připustil, že jednotlivé přístroje havarovaného letounu ještě před neštěstím vysílaly o špatném počasí každý jiné údaje o rychlosti stroje a také různé údaje o závadách a potřebě údržby.

Video Martin Velek hostem Událostí, komentářů
video

Martin Velek hostem Událostí, komentářů

Martin Velek hostem Událostí, komentářů

UK: 5.6.2009

Reportáž Adama Kautského

„Nevíme, co vedlo k rozdílným měřením a co se poté v kokpitu odehrálo,“ řekl mluvčí Airbusu Stefan Schaffrath. Podle deníku The New York Times varoval výrobce provozovatele letadel Airbus všech typů, že rychloměry mohou fungovat za určitých podmínek nepřesně, a při podezření se má jejich funkčnost prověřit.

Objevené trosky nejsou ze ztraceného airbusu

Generál Ramon Borges Cardoso popřel dřívější zprávy o tom, že trosky jsou z Airbusu A330, když řekl, že „zatím nebyl nalezen žádný materiál z letadla“. Záchranáři ve čtvrtek z vod oceánu vytáhli dřevěnou nákladní paletu, o které se domnívali, že pochází z letadla francouzské společnosti. To však na palubě žádné takové palety nemělo. Pravděpodobně šlo tedy o odpad, které zde zanechaly lodě.

„Je to špatná zpráva, byli bychom raději, kdyby z letounu pocházely, protože by poskytly informace,“ okomentoval to dnes státní tajemník francouzské vlády pro dopravu Dominique Bussereau.

Pátrání však bude pokračovat s neklesajícím úsilím, hlavním cílem zůstávají černé skříňky se záznamy o letu, potvrdil Bussereau. „Čas ale hraje proti nám, je třeba udělat všechno pro nalezení záznamů o letu, a proto také rozšířit zónu, kde bude pátrání pokračovat,“ dodal.

Pátrání po částech letadla pravděpodobně ztíží špatné počasí 

Zmizení letounu Airbus A330

1. června - Ztracen kontakt s letadlem

2. června - Nalezeny první stopy - sedadlo, kovové kusy a palivo

3. června - Nalezeny další trosky - velký kovový kus a palivo

4. června - Záchranáři našli a vyzvedli z oceánu paletu a dvě bóje

Vyšetřovatelé se nyní chtějí zaměřit na vyzvednutí dalších trosek objevených v úterý. Šlo o nález sedadla a palivové stopy. Podle Cardosa je pravděpodobné, že pohonné látky objevené na hladině moře pocházely právě z hledaného letadla, protože lodě takový typ paliva nepoužívají. Pátrání po částech letadla a tělech pasažérů prý bude pokračovat, ale dost možná ho ztíží špatné počasí, které se dnes očekává.

Oblast vzdálenou asi 1100 kilometrů severovýchodně od brazilských břehů zatím prohledávají lodě brazilského námořnictva. Tři další by spolu s francouzskou lodí vybavenou malými ponorkami měly dorazit během několika příštích dní.

Airbus 330 s 216 cestujícími a 12 členy posádky vyletěl v neděli z Ria de Janeiro a v pondělí byl očekáván v Paříži. Z radarů zmizel v pondělních časných ranních hodinách, když se zřítil do Atlantiku.