Venezuelská vláda pokračuje ve znárodňování klíčového průmyslu

Caracas - Venezuelská státní ropná společnost převzala oficiální kontrolu nad dvěma desítkami plynárenských závodů ve východní části země. Oznámila to v noci na dnešek agentura AFP s odvoláním na zdroje ze společnosti Petróleos de Venezuela. Chávez má ale v plánu dostat pod výhradní kontrolu státu i ropný průmysl.

Vyvlastnění bylo uskutečněno na základě zákona, jejž začátkem května přijal venezuelský parlament. Zákon poskytuje státu možnost kontroly nad aktivitami v různých průmyslových i jiných sektorech.

Nyní znárodněných 19 plynárenských stanic se připojuje ke skupině 70 stejných zařízení, která převzala vláda minulý týden. Ty patřily americké společnosti Exterran a zasahovaly do zařízení Petróleos de Venezuela ve státě Monagas ve východní části země.

Prezident Hugo Chávez nechal už koncem května znárodnit dvě plynové čerpací stanice americké společnosti Williams ve stejném státě. Venezuelský stát vyvlastnil také přes 70 dopravních firem, jež většinou patřily místnímu kapitálu a operovaly v oblasti jezera Maracaibo na západě Venezuely.