V programu má pět veřejných vystoupení v astronomickém městečku v Ondřejově, v aule Západočeské univerzity v Plzni, na americké ambasádě v Praze, v planetáriu v Brně a na hradě ve Znojmě. Všechny besedy jsou spojeny s autogramiádou. Zdarma je vstup i pamětní listy, které budou na místě k dispozici.
S Andrewem přicestovala i jeho manželka s českými kořeny. „Můj tatínek pracoval v Akademii věd v Brně a tam se sešel s mojí maminkou. Jmenovala se Alena Pajerová. Pracovala na poště a byla to láska na první pohled. Mám tedy příbuzné v Plzni, ve Znojmě, v Brně a v Praze. Proto také Andrew, když byl požádán, aby vzal něco velice významného pro Čechy, zvolil právě toto,“ prozradila Indira Feustelová.

Rozhovor s manžely Feustelovými
Rozhovor s manžely Feustelovými
S6 3. 8. 2009
Reportáž Tomáše Vlacha
„Asi bychom také mohli říci, že se Hubbleův teleskop zabývá vesmírem, který neznáme, a ta kniha je o tom, co je asi ve vesmíru. Tady je pojítko mezi otázkou, kterou hledá kniha, a mezi odpovědí, kterou hledá Hubbleův teleskop. Je to také pojítko mezi Čechy a vesmírem,“ vysvětlil Andrew.
Písně kosmické poputují do Ondřejova
Feustel je spolu s manželkou Indirou na návštěvě Česka už od pátku a zůstane tu do 10. srpna. Nerudovo dílo bude po vesmírné anabázi vystavené na observatoři v Ondřejově. Neruda byl totiž také kmotrem bratří Fričů, kteří ondřejovskou hvězdárnu založili.
Nerudova sbírka z roku 1878 není první českou relikvií ve vesmíru. Červenomodrobílou vlajku měl s sebou na Měsíci v prosinci 1972 americký astronaut Eugene Cernan, jehož předkové pocházejí z jižních Čech a ze slovenských Kysuc. V březnu 1978 měl na svém skafandru československou vlajku také první československý kosmonaut Vladimír Remek, který letěl do vesmíru na palubě sovětské kosmické lodi Sojuz 28.
Andrew Jay Feustel:
- Feustel, rodák z pennsylvánského Lancasteru (25. srpna 1965), je vystudovaným geofyzikem. Absolvoval Purdueovu univerzitu v Indianě a Královskou univerzitu v kanadském Ontariu. Pracoval jako seizmolog či jako geofyzik pro ExxonMobil Exploration Company. Do výcviku astronautů NASA se zapojil v roce 2000. Let Atlantisu byl jeho první vesmírnou misí, při níž třikrát vystoupil do volného prostoru. Oficiálně se stal 494. člověkem na oběžné dráze.
- Feustel byl posledním, kdo se Hubbleova teleskopu dotkl, protože další misi k „oku vesmíru“ americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) již neplánuje. Nahradí jej modernější Webbův teleskop.
- Feustel je ženatý a má dvě děti. Jeho manželka Indira má matku, která pochází z Čech (příbuzní žijí v Brně, Plzni a Znojmě), a indického otce. Astronaut rád opravuje automobily, lyžuje nebo hraje na kytaru. Je členem rockové skupiny Max Q složené z astronautů NASA.