Ahmadínežád složil prezidentskou přísahu, opozice protestovala

Teherán - Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád dnes složil přísahu, a vstoupil tak do druhého funkčního období. Před přísně střeženou budovou parlamentu, kde se inaugurace uskutečnila, protestovaly stovky představitelů opozice, která viní režim ze zfalšování červnových voleb hlavy státu. Policie s pomocí slzného plynu demonstranty rozehnala a nejméně deset jich zatkla. Už v pondělí Ahmadínežáda ve funkci potvrdil nejvyšší duchovní vůdce Chameneí. Spojené státy, Německo, Británie a Francie oznámily, že íránskému prezidentovi ke znovuzvolení nepogratulují.

Mahmúd Ahmadínežád ustál od svého znovuzvolení protesty domácí opozice, kterých se účastnily tisíce lidí, i tlak ze zahraničí. Dnes v Teheránu již podruhé složil prezidentskou přísahu. Slavnostně mimo jiné slíbil, že bude strážcem oficiálního náboženství islámské republiky. Naznačil také, že jeho vítězství ve volbách je začátkem „významných změn v Íránu a ve světě“.

Západu vzkázal, že Írán bude v zájmu všech národů dále vzdorovat „utlačovatelským“ mocnostem a bude se snažit změnit diskriminační mechanismy ve světě. Zemím, které mu odmítly ke znovuzvolení pogratulovat, pak oznámil: „Vězte, že v Íránu vaše blahopřání nikdo neočekává.“

Video Reportáž Jana Moláčka
video

Reportáž Jana Moláčka

Reportáž Jana Moláčka

Události - 18. 8. 2010

V Číně se zřítila severokorejská stíhačka

Prosadí Ahmadínežád v parlamentu novou vládu?

Nyní musí Ahmadínežád do dvou týdnů předložit parlamentu ke schválení seznam svých ministrů. A je možné, že ten neprojde jen tak. Tentokrát by proti obsazení vlády totiž nemusela hlasovat jen opozice. Ke kritikům Ahmadínežáda se totiž přidali i někteří další přední politici.

Opozice navíc vytrvává a nehodlá vzdát boj proti znovuzvolení Ahmadínežáda. I nadále chtějí kritici zpochybňovat jeho vítězství ve volbách. Po těch v zemi vypukly největší nepokoje od islámské revoluce v roce 1979. Při protestech podle úřadů zemřelo 30 lidí. Na 2000 osob bylo zatčeno. S prvními demonstranty již v Teheránu začal soudní proces.

I dnes se shromáždilo několik stovek přívrženců opozičního předáka Míra Hosejna Músávího před budovou parlamentu. Někteří z účastníků protestu měli na sobě černá trička, aby vyjádřili smutek nad nástupem Ahmadínežáda do funkce. Skandovali „Smrt diktátorovi“. Několik lidí policie zatkla a demonstranty rozehnala slzným plynem. K násilným střetům mezi pořádkovými silami a demonstranty prý nedošlo.

Mahmúd Ahmadínežád

0
Rodák z Garmsáru (* 28. října 1956) je prvním íránským prezidentem za poslední čtvrtstoletí, který nepochází z okruhu duchovenstva. Jako student techniky se přidal ke konzervativnímu studentskému svazu, který zosnoval útok na americkou ambasádu v roce 1979.

Během irácko-íránské války působil v revolučních gardách jako důstojník zvláštních jednotek. Do svého jmenování primátorem Teheránu v roce 2003 byl pro veřejnost velkou neznámou. V srpnu 2005 nastoupil do prezidentského úřadu, který letos v červnových volbách obhájil. Je ženatý, má tři děti.