Unesená Dugardová porodila svému vězniteli dvě děti

Placerville (USA) – Jaycee Lee Dugardová, jež byla jako jedenáctiletá unesena v roce 1991, se po 18 letech našla. Dugardovou unesl manželský pár, se svým únoscem má dvě děti. Manželé byli kvůli podezření z věznění a zneužívání zatčeni. Podle policie byla žena v zajetí izolována od okolního světa. Její únosci ji zadržovali v chatrčích a stanech na zahradě svého domu. Nepustili ji do školy ani k doktorovi.

Hlavním podezřelým v souvislosti s únosem je pětapadesátiletý Phillip Garrido, jenž byl v minulosti trestán za znásilnění a únos. Ve dvou různých věznicích strávil dohromady více než deset let. Policie se domnívá, že s Dugardovou zplodil dvě děti. Jsou to dívky, dnes ve věku 11 a 15 let. Stejně jako jejich matka neměla děvčata během svého pobytu v zajetí možnost chodit do školy či navštívit lékaře. V souvislosti s únosem zatkla policie také Garridovu manželku, čtyřiapadesátiletou Nancy Garridovou.

Policie v současnosti ověřuje DNA Dugardové, aby se přesvědčila, že je skutečně tím děvčetem uneseným v roce 1991. Žena je v dobrém zdravotním stavu, dlouhodobá izolace ale na ní zanechala stopy. Úřady již zprostředkovaly Dugardové setkání s její matkou, která už nevěřila, že je její dcera naživu. „Vzali mi tehdy kus mého srdce, chci vědět, proč to udělali,“ řekla matka Jaycee Lee.

Video Reportáž Bohumila Vostala
video

Reportáž Bohumila Vostala

Reportáž Bohumila Vostala

U 28.8.

Události, komentáře: Kalifornská Natascha Kampusch

Unesená Američanka se objevila po 18 letech

Policie ze spoluúčasti na únosu podezřívala i nevlastního otce Jaycee Lee. Její matka se s ním kvůli tomu nakonec rozešla. „Prošel jsem peklem. Až do včerejška mě všichni podezřívali. Opravdu se mi ulevilo,“ uvedl otčím Jaycee Lee Carl Probin. Jaycee hledala bezvýsledně celá Amerika. Policie dokonce u pachatele únosu byla, protože byl na seznamu sexuálních násilníků, ničeho si ale nevšimla. Dívka žila 18 let ukrytá za křovisky, popelnicemi a za plachtou na dvorku se sprchou.

Objevení Dugardové předcházela úterní výprava Garrida s dcerami Dugardové na Berkeleyskou univerzitu za účelem rozdávání letáků. Chování muže vzbudilo podezření u policisty, který prověřil jeho totožnost a následně na něho upozornil své kolegy. Garrido se pak hlásil na policejní stanici, kde se objevil s oběma dívkami a manželkou. Přišla s nimi také žena, kterou identifikovali jako Allissu, ale později se ukázalo, že je to Dugardová. Při výslechu se Garrido k únosu Dugardové přiznal. „Od oběti uslyšíte velký příběh plný citů, který odhalí něco, čemu musíte porozumět. To je vše, co k tomu mohu říct. Zcela mi to změnilo život,“ prohlásil.