„Chceme znát vojenskou strategii a vojenské a politické plány pro případ, že by NATO zakusilo naprostý neúspěch,“ řekl Rogozin moskevské rozhlasové stanici Echo. „Budou-li muset odejít jako z Vietnamu, nechají za sebou spoušť a vosí hnízdo a v sousedství bude jen Rusko a naši středoasijští partneři,“ dodal.
Rusko pomáhá alianci hlavně v tom, že povoluje přes své území transit materiálu pro vojenské jednotky v Afghánistánu. I proto by chtělo vědět víc o strategii NATO v této zemi. „Pomáháme, ale musíme vědět, co se tam děje,“ řekl Rogozin.

Telefonát Ivana Kytky
Toto prohlášení přichází v době, kdy se situace v Afghánistánu zhoršuje. Násilí se stupňuje od té doby, co americký prezident Barack Obama oznámil navýšení jednotek v rámci nové strategie, jejímž cílem je zničit povstalce z Talibanu.
Brown: Často se ptám, zda děláme dobrou věc
Nejbližším spojencem Spojených států v Afghánistánu je Velká Británie. Zdejší premiér Gordon Brown ale kvůli účasti britských vojáků na operaci v Afghánistánu čelí kritice, a to i z vlastních řad.
Britské veřejnosti vadí vysoké ztráty. Od roku 2001, kdy operace začala, zemřelo v Afghánistánu 212 britských vojáků. To kritizuje i pobočník britského ministra obrany Eric Joyce, který včera na svou funkci rezignoval. Podle něj už totiž není možné ospravedlnit ztráty na životech tím, že boj zajistí mír v této zemi, respektive v dalších zemích světa.
Tím ale argumentuje britský premiér. „Bezpečnější Afghánistán znamená bezpečnější Británii,“ řekl dnes Gordon Brown. Podle něj jsou britské jednotky součástí mezinárodního úsilí a jejich přítomnost v Afghánistánu snižuje hrozbu terorismu v britských ulicích.
„Často se sám sebe ptám, jestli děláme dobrou věc, když jsme v Afghánistánu, a jestli můžeme ospravedlnit to, že sem do boje posíláme mladé ženy a muže. Moje odpověď ale byla vždy ano,“ prohlásil v dnešním projevu Brown.