Český ministr obrany ocenil izraelské válečné veterány

Tel Aviv - Skupina veteránů izraelské války za nezávislost dostala na českém velvyslanectví v Izraeli pamětní medaile od ministra obrany Martina Bartáka. Jde o původně československé občany, kteří v roce 1948 odešli na Blízký východ bojovat za židovský stát. Izrael během této války výrazně materiálně Československo podporovalo.

Bylo jim jen málo přes dvacet. Právě přežili válku, ve které je chtěli nacisté vyvraždit. Pár let poté se chystali do války další, ve které měla být hned v zárodku zadušena jejich nová domovina. Když v květnu 1948 napadli arabští sousedé právě vyhlášený Izrael, nechyběla židovským mladíkům chuť bojovat, ale zbraně ano. Byl mezi nimi i Hugo Maron, kterého před plynovou komorou zachránil Nicholas Winton.

„Rodina nezůstala. Nikdo nezůstal,“ vypráví o hořkém osudu svých příbuzných izraelský veterán Maron. Dále pak dodává: „Byla tu válka, zbraně jsme ale neměli.“ S pomocí, ve vší tajnosti kvůli embargu OSN, přišla jejich stará vlast. Československo nabídlo nejen válečný arzenál, jako stíhačky messerschmidt a spitfire, ale i vojenský výcvik.

Video Reportáž Jakuba Szántó
video

Reportáž Jakuba Szántó

Nebýt Československa, Izrael by nebyl

Celkem Československo Izraeli tajně prodalo 84 stíhaček, desetitisíce pušek a miliony nábojů. Do války se ihned po výcviku v Žatci, Olomouci a jinde vydalo 1621 mužů a žen.

Po 61 letech převzala skupina 18 izraelských veteránek a veteránů československého původu na české ambasádě v Tel Avivu pamětní medaile. „Mnozí z nich přečkali neuvěřitelné hrůzy druhé světové války, a přesto v sobě našli vnitřní sílu,“ říká ministr Barták.

Československá vojenská pomoc je dnes v izraelských učebnicích dějepisu. Děti se učí i o památné větě zakladatele země Davida ben Guriona: „Nebýt Československa, Izrael by nebyl.“

Hugo Maron
Hugo Maron