Bylo jim jen málo přes dvacet. Právě přežili válku, ve které je chtěli nacisté vyvraždit. Pár let poté se chystali do války další, ve které měla být hned v zárodku zadušena jejich nová domovina. Když v květnu 1948 napadli arabští sousedé právě vyhlášený Izrael, nechyběla židovským mladíkům chuť bojovat, ale zbraně ano. Byl mezi nimi i Hugo Maron, kterého před plynovou komorou zachránil Nicholas Winton.
„Rodina nezůstala. Nikdo nezůstal,“ vypráví o hořkém osudu svých příbuzných izraelský veterán Maron. Dále pak dodává: „Byla tu válka, zbraně jsme ale neměli.“ S pomocí, ve vší tajnosti kvůli embargu OSN, přišla jejich stará vlast. Československo nabídlo nejen válečný arzenál, jako stíhačky messerschmidt a spitfire, ale i vojenský výcvik.

Reportáž Jakuba Szántó
Nebýt Československa, Izrael by nebyl
Celkem Československo Izraeli tajně prodalo 84 stíhaček, desetitisíce pušek a miliony nábojů. Do války se ihned po výcviku v Žatci, Olomouci a jinde vydalo 1621 mužů a žen.
Po 61 letech převzala skupina 18 izraelských veteránek a veteránů československého původu na české ambasádě v Tel Avivu pamětní medaile. „Mnozí z nich přečkali neuvěřitelné hrůzy druhé světové války, a přesto v sobě našli vnitřní sílu,“ říká ministr Barták.
Československá vojenská pomoc je dnes v izraelských učebnicích dějepisu. Děti se učí i o památné větě zakladatele země Davida ben Guriona: „Nebýt Československa, Izrael by nebyl.“
