NASA opět odložila přistání raketoplánu Discovery

Mys Canaveral - Americká vesmírná agentura NASA dnes kvůli špatnému počasí přesměrovala raketoplán Discovery do Kalifornie. Silný déšť a vítr zmařily plánovaná přistání na domovské základně na Floridě. Raketoplán by měl přistát na základně Edwards v kalifornské poušti v sobotu ve 02:53 SELČ. Počasí při obou floridských pokusech bylo pro řídící středisko „neprůchodné“. Kapitán Rick Sturckow proto namíří raketoplán na kalifornskou základnu. První zážeh, který by měl stroj zpomalit na sestupnou dráhu bude podle NASA proveden v sobotu 01:47 SELČ.

NASA se snažila nasměrovat raketoplán na Floridu kvůli milionovým nákladům spojeným s přepravou stroje z Kalifornie zpět na domovskou základnu. Discovery má na palubě dostatek zásob i elektřiny do neděle. Pokud se raketoplán vrátí dnes, ukončí tak svoji vesmírnou misi po 13 dnech.

V úterý se raketoplán se sedmičlennou posádkou odpoutal od ISS. Na jeho palubě se zpět na Zemi vrací dosavadní člen základní posádky orbitální stanice Američan Tim Kopra a s ním i třiceticentimetrová plastová figurka Buzze Rakeťáka z animovaného filmu Toy Story - Příběh hraček, která na oběžné dráze pobývala od loňského června. Kopru na stanici vystřídala jeho krajanka Nicole Stottová.