Rusko půjčí Venezuele 2,2 miliardy dolarů na nákup ruských zbraní

Caracas - Rusko poskytlo Venezuele úvěr ve výši 2,2 miliardy dolarů na nákup ruských zbraní, především tanků T-72 a raketových systémů protiletecké obrany. Oznámil to v neděli venezuelský levicový prezident Hugo Chávez, který je známý svými protiamerickými postoji a podporou komunistické Kuby. „My nebudeme útočit na nikoho, to jsou jen prostředky na obranu,“ řekl Chávez v projevu k několika desítkám svých stoupenců shromážděných před prezidentským palácem v Caracasu.

„Díky podpoře ruského prezidenta (Dmitrije Medveděva) a jeho premiéra (Vladimira Putina) se nákup zbraní k posílení naší obranné kapacity stal skutečností,“ řekl v místním rozhlase a televizi Chávez, který se v pátek vrátil z desetidenní cesty po afrických, asijských a evropských zemích včetně Ruska.

Venezuelský prezident považuje Rusko za strategického spojence. Medveděv při čtvrteční Chávezově návštěvě slíbil, že Moskva mu prodá jakékoliv zbraně, jež by chtěl od ní koupit. Levicový politik na oplátku uznal nezávislost dvou gruzínských separatistických proruských republik Osetie a Abcházie.

Video Telefonát Josefa Pazderky
video

Telefonát Josefa Pazderky

Spolupráce obou zemí trvá již řadu let. Rusko a Venezuela podepsaly v letech 2005 až 2007 nejméně 12 zbrojních dohod v celkové výši 4,4 miliardy dolarů.

Chávez se obrňuje především před sousední Kolumbií. Diplomatické vztahy Caracasu s Bogotou jsou v současné době v krizi kvůli bezpečnostní dohodě, kterou Kolumbie podepsala se Spojenými státy. Na jejím základě budou mít americké jednotky možnost více využívat základen v Kolumbii v boji proti obchodníkům s drogami a levicovým povstalcům. Zapřisáhlý kritik USA Chávez však tvrdí, že širší americko-kolumbijská spolupráce zvyšuje hrozbu vypuknutí války v Jižní Americe a může prý posloužit k zahájení útoku na Venezuelu.