V předvolebním Německu se hlásí o slovo Levice

Berlín - Tři dny před volbami v Německu je jasné, že v boji o křesla ve Spolkovém sněmu musejí soupeři počítat i s krajně levicovou Die Linke (Levice). Posiluje čím dál víc a podle aktuálních průzkumů dosáhla s jedenácti procenty letošního maxima. Její úspěch by tak znamenal povolební přemalování politické mapy země.

Pohrobci německých komunistů jsou 20 let po pádu železné opony zase na koni – s reálnou vidinou usadit se po volbách pevněji do sedla na spolkové úrovni. Slibují, že budou bohatým brát a chudým dávat. „Všichni si zavdali s problémy, co teď musíme řešit. My jsme změna. Uděláme sociálnější stát,“ slibuje lídr Levice Oskar Lafontaine.

Postkomunisté sbírají body hlavně v bývalém Východním Německu. Čím dál víc lidí ale vidí rudě i na někdejším západě, kde je velmi populární šéf Levice Oskar Lafontaine. Ještě v barvách SPD tu působil jako premiér. Volební mítinky jsou jeho one man show a v Sársku se prodává dobře i mezi mladými. „Štve mě ta postkomunistická nálepka a tady na západě už vůbec. Levice přeci zahrnuje i spoustu zklamaných sociálních demokratů. To je i můj případ,“ říká pracovník pro kampaň Levice Michael Stamm.

Video Reportáž Evy Pláničkové
video

Reportáž Evy Pláničkové

Levici může pomoct i strach, že Německu ublíží angažmá v Afghánistánu, jak v posledních dnech hrozí teroristi z al-Kaidy. Levice totiž jako jediná láká na okamžitý konec tamního německého angažmá.

Předvolební kampaň německé Levice
Předvolební kampaň německé Levice
Více fotek
  • Předvolební kampaň německé Levice autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1135/113440.jpg
  • Předvolební kampaň německé Levice autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1135/113441.jpg