Polský prezident pochybuje o zahraniční politice Baracka Obamy

Varšava - Polský prezident Lech Kaczyński vyjádřil pochybnosti nad reálností zahraniční politiky amerického prezidenta Baracka Obamy a také obavy, zda tato politika neohrozí zájmy Polska a dalších zemí ve střední Evropě. Zároveň uvedl, že Polsko chce na svém území americké vojáky, bojí se totiž posilování vlivu Ruska. Řekl to v projevu v Metropolitním klubu v New Yorku.

Polský prezident ocenil, že v Obamově středečním projevu před VS OSN je vidět nová nabídka amerického vedení založená na principu jednání. „Přeji mu úspěch, ale mám pochybnosti. Nepochybuji o hodnotě slov, protože nepřítomnost války je vždy lepší než válka, ale až příští roky ukážou, zda je tato nabídka uskutečnitelná,“ řekl Kaczyński. „Moc bych si přál, aby se vize prezidenta Obamy naplnila, protože je to vize lepšího světa,“ dodal.

Polsko chce americké vojáky na svém území

Kaczyński se v projevu zabýval i neuskutečněnému plánu USA vybudovat v Polsku a Česku protiraketový štít. K tomuto tématu dodal, že „Polsko chce, aby Spojené státy byly přítomny na jeho území“.

„Chceme to ne proto, že se cítíme ohroženi Íránem. Přítomnost USA v Polsku zabrání návratu situace, kterou jsme nepředpokládali, když jsme vstupovali do NATO a EU,“ řekl a vysvětlil, že má na mysli návrat Ruska k politice sfér vlivu.

„Už nyní jsou země, které jsou členy NATO a EU, a Rusko v nich má nesmírný vliv. To lze pozorovat na zasedáních těchto organizací,“ řekl Kaczyński a dodal, že tyto země nemůže jmenovat.

Podle polského prezidenta nemá Rusko zájem na stabilním Íránu

Podle různých komentářů Obama rezignoval na protiraketový štít v Polsku a v Česku v naději, že dosáhne dohody s Ruskem o omezení jaderných arzenálů a získá od něho podporu při přesvědčování Íránu, aby se vzdal svého jaderného programu.

Kaczyński vyjádřil pochyby, zda se dá spoléhat na ruskou pomoc. „Člověk si musí vyhodnotit ruské zájmy. Má Rusko skutečně zájem na plné stabilizaci Íránu? Aby ceny ropy a plynu, které jsou hlavním zdrojem příjmů Ruska, klesly?“ ptá se šéf polského státu.

Podle jeho přesvědčení by si Rusko mělo zvyknout na skutečnost, že jeho vláda skončila, mělo by se raději soustředit na zlepšení blahobytu své společnosti. „Rusko by mohlo hrát konstruktivnější roli, ale současná situace o tom nesvědčí,“ řekl Lech Kaczyński.