Kadyrov se s Memorialem soudí o dobré jméno

Moskva - Moskvě nakloněný čečenský prezident Ramzan Kadyrov žaluje nevládní organizaci Memorial. Tvrdí, že urazila jeho čest, když mu připsala vinu na smrti Natalije Estěmirovové. Proslulá ochránkyně lidských práv tvrdě kritizovala současný ruský režim, 15. července ji někdo unesl a krátce nato zastřelil. Žalobu začal dnes projednávat moskevský soud, Kadyrovovu nabídku ke smíru výměnou za omluvu Memorial odmítl. Verdikt by měl být vynesen 6. října.

Kadyrovovův advokát požaduje od předsedy Memorialu Olega Orlova deset milionů rublů (téměř 5,7 milionu Kč) za škodu způsobenou na cti a šance svého klienta na vítězství ve sporu odhaduje na 99 procent. Advokát před soudem zdůraznil škodu, kterou Orlovova slova napáchala na pověsti čečenského prezidenta a kterou nenapraví ani požadované miliony. Nicméně těch by se Kadyrov zřekl, pokud by Orlov své výroky odvolal. Tuto nabídku ale předseda Memorialu odmítl.

„Nehovořil jsem o účasti Kadyrova na vraždě Estěmirovové, ale hovořil jsem o vině a řekl jsem, že je vinen - nikoliv v trestněprávním smyslu, ale společensko-politickém,“ vysvětloval Orlov. Na svém přesvědčení o politické vině Kadyrova za zločin nadále trvá, a to i proto, že čečenské úřady přistupují k organizacím na ochranu lidských práv jako k nepřátelům republiky a sám Kadyrov neskrýval svou nepřízeň k zavražděné aktivistce. Předseda Memorialu naopak pomýšlí, že Kadyrova zažaluje za rozhovor v listu Zavtra, v němž obvinil Memorial, že pracuje proti Rusku. „Memorial byl založen proto, aby škodil Rusku, hnusí se mi mluvit o takových lidech,“ řekl čečenský předák v rozhovoru.

Estěmirovová, která na Kavkaze pracovala pro Memorial, byla zastřelena 15. července krátce poté, co byla unesena v čečenské metropoli Grozném. Její tělo bylo nalezeno v sousedním Ingušsku, rovněž zasaženém vleklým násilím. Memorial přičetl odpovědnost za tuto vraždu čečenskému proruskému prezidentovi Kadyrovovi, ten to ale rezolutně popřel.

Natalja Estěmirovová
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24