Liga polských rodin vyzývá Kaczyńského k demisi kvůli Lisabonu

Varšava - Krajně pravicová ultrakatolická Liga polských rodin (LPR) vyzvala polského prezidenta Lecha Kaczyńského, aby se vzdal funkce. Liga, jež byla v letech 2006-2007 zastoupená ve vládě a má rezervovaný přístup k Evropské unii, tak zareagovala na sobotní podpis, kterým Kaczyński završil polskou ratifikaci Lisabonské smlouvy reformující unii. Místo Kaczyńského by zástupci sdružení rádi v prezidentském paláci zabydleli svého bývalého předsedu Romana Giertycha.

Při nástupu do prezidentského úřadu Lech Kaczyński slavnostně slíbil věrnost ústavě, slíbil, že bude chránit důstojnost národa a polskou nezávislost a bezpečnost; tuto přísahu, kterou učinil před čtyřmi roky, podpisem Lisabonské smlouvy porušil, citovala dnes polská tisková agentura PAP rezoluci LPR. O víkendu ji přijal kongres ligy, jehož účastníci zároveň hlavu státu vyzvali k demisi.

Lisabonská smlouva podle LPR omezuje svrchovaná práva polského lidu a ohrožuje polskou nezávislost a svobodu. Kongres zároveň vyzval bývalého šéfa LPR Romana Giertycha, aby se ucházel o prezidentský úřad, neboť „Polsko musí mít prezidenta, který bude střežit polskou suverenitu a nezávislost“.

Giertych, jenž po prohraných předčasných parlamentních volbách v říjnu 2007 odstoupil ze stranických funkcí a oznámil odchod z politiky, stál v čele Ligy polských rodin od března 2005. Jeho strana, která původně odmítala polské členství v Evropské unii, požaduje důsledné hájení polských národních zájmů, zejména ve vztahu k Německu, a omezení vlivu zahraničních investorů v Polsku.