Švýcarský soud zamítl Polanského žádost o propuštění z vazby

Bellinzona (Švýcarsko) - Švýcarský soud zamítl žádost režiséra Romana Polanského o propuštění z vazby. Odůvodnil to obavou, že by mohl utéct ze země ještě před vynesením rozsudku. Polanski bude zřejmě vydán do Spojených států, kde je stíhán kvůli znásilnění nezletilé dívky v roce 1977. Režisér se může ještě odvolat k nejvyššímu soudu nebo o své nevině přesvědčit švýcarské ministerstvo spravedlnosti.

"Soud považuje riziko, že by Roman Polanski mohl uprchnout, kdyby byl
propuštěn z vazby, za vysoké,„ uvedl podle agentury AP v prohlášení soudce. “Kauce nabídnutá odvolávající se stranou neodpovídá požadavkům stanoveným zákonem," doplnil.

Podle agentury AP se šestasedmdesátiletý režisér filmů jako Čínská čtvrť, Rosemary má děťátko nebo Pianista může ještě odvolat ke švýcarskému nejvyššímu soudu nebo se pokoušet přesvědčit švýcarské ministerstvo spravedlnosti. To ale Polanského žádost o propuštění před dvěma týdny rovněž zamítlo.

Režisér, který má polské a francouzské občanství, byl ve Švýcarsku zatčen kvůli znásilnění třináctileté Američanky, jehož se podle amerického zatykače dopustil před 32 lety. Tehdy se k pohlavnímu styku s nezletilou dívkou přiznal, později ale ze Spojených států kvůli obavě z dlouholetého vězení uprchl a nikdy se tam už nevrátil. Švýcaři ho na základě mezinárodního zatykače zadrželi 26. září, když přijel do Curychu převzít na tamním filmovém festivalu cenu za celoživotní dílo.