Cesta na Měsíc se odkládá. Nejsou peníze

New York - NASA zřejmě bude muset zrušit plány na návrat amerických astronautů na Měsíc do roku 2020. Americká média informují, že v návrhu rozpočtu na příští rok, který prezident Barack Obama předloží Kongresu v pondělí, na to nejsou prostředky. Bílý dům prý chce, aby se agentura zaměřila na jiné projekty, například výzkum změny klimatu, vývoj nových technologií či programu, který jednou umožní výpravu lidské posádky k asteroidům.

Plán návratu na Měsíc, ale i letu na Mars nastínil v roce 2004 prezident George Bush. Už tehdy ale řada pozorovatelů říkala, že záměr není příliš reálný. V čase hospodářských potíží a hrozivých schodků amerického rozpočtu by se pak nynější administrativě odůvodnění mise na Měsíc hledalo jen těžko. 

Konec „měsíčních“ plánů znamená i konec vývoje raket či modulů, které s tímto projektem souvisely. Jde zejména o raketu Ares I, která měla při cestách do vesmíru s lidskou posádkou nahradit dosluhující raketoplány, nákladní raketu Ares V, ale i přistávací modul anebo případnou měsíční základnu. Místo toho bude NASA vyvíjet raketu, jež jednou dopraví lidskou posádku a roboty k průzkumu oblastí za nízkou oběžnou dráhou Země.


Podle expertní komise, kterou jmenoval Obama, by NASA alespoň pro udržení letů s lidskou posádkou do těchto oblastí a prodloužení životnosti Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) potřebovala navýšit rozpočet o tři miliardy dolarů ročně. NASA, která má v aktuálním finančním roce k dispozici 18,7 miliardy dolarů, ale s takovým navýšením nemůže počítat. Nárůst pro další rok prý bude nižší než jedna miliarda dolarů. Obamova administrativa zatím své plány tají, trvá prý jen na tom, že v letech s lidskou posádkou chce pokračovat. 

Současné raketoplány plánuje NASA vyřadit z provozu mezi letošním zářím a jarem 2011. Rakety Ares měla mít agentura podle původních plánů k dispozici nejdříve v roce 2015. Do té doby bude při letech k Mezinárodní vesmírné stanici závislá na ruských plavidlech Sojuz.

Video Reportáž Michala Kubala
video

Reportáž Michala Kubala

Discovery
Discovery