Vysoké hodnoty tohoto jedovatého kovu byly naměřeny v půdě a ve vodních zdrojích v nejméně pěti vesnicích federálního státu Zamfara nedaleko míst, kde jejich obyvatelé nelegálně těží zlato. S pokusy o těžbu tohoto vzácného kovu se na povrch dostalo i olovo, které se v těchto oblastech bohatě vyskytuje a které podle úřadů kontaminovalo jak vodu, kterou dělníci pijí, tak zeminu, s níž jsou lidé v bezprostředním kontaktu. V nejhůře postižené vesnici Yar'Gailma musí být odstraněna vrchní vrstva půdy s vysokou koncentrací olova a nahrazena neznečištěnou zemí.
Na velký počet dětských obětí úřady přišly při každoročním očkování v několika vesnicích, kde nežily prakticky žádné děti. Jejich obyvatelé uvedli, že děti zemřely na malárii. Otravu olovem u vesničanů prokázaly až krevní testy mezinárodní organizace Lékaři bez hranic.
Richard Fuller ze společnosti provádějící dekontaminaci řekl, že testy ukázaly vysoký obsah olova v krvi u dalších stovek dětí, na což pravděpodobně budou v blízké budoucnosti umírat. Nigerijský ředitel služeb v oblasti veřejného zdraví Sa'adu Idris tyto obavy popřel. Za poslední tři týdny se podle něj objevil jen jeden případ klinické smrti na otravu olovem.
Otrava olovem
může poškodit nervový a reprodukční systém, vyvolat vysoký krevní tlak, chudokrevnost, křečovité bolesti břicha, ztrátu paměti nebo blouznění. V krajních případech oběti upadají do kómatu a následně umírají. Mimořádné nebezpečí představuje právě pro malé děti a těhotné ženy.
