Kolumbijská armáda osvobodila z rukou levicové gerily tři rukojmí

Bogotá - Po dvanácti letech osvobodila kolumbijská armáda dva vysoce postavené policisty, které věznili povstalci z hnutí Revolučních ozbrojených sil Kolumbie (FARC). Oznámil to kolumbijský prezident Álvaro Uribe s tím, že jedním z osvobozených je Luis Mendieta, který se na svobodu dostal v den svých 53. narozenin. V zajetí byl povýšen na generála a patřil k nejdéle vězněným a nejvýše postaveným osobám, jež povstalci drželi jako rukojmí. Dalšími osvobozenými jsou plukovník Luis Murillo a voják Arbey Delgado.

Osvobození rukojmích hraje do karet blízkému spolupracovníkovi současného prezidenta Álvara Uribeho, bývalému ministrovi obrany Juanu Manuelu Santosovi. V neděli s velkou pravděpodobností ovládne druhé kolo kolumbijských prezidentských voleb a stejně jako Uribe bude stavět nekompromisní potření FARC do centra své politiky.

Prezident Álvaro Uribe těsně po osvobození:

„Společné operační komando ozbrojených sil právě zachránilo generála Mendietu a plukovníka Murilla. Jsou v rukou našich ozbrojených sil a ty pokračují v boji.“

Kandidát na prezidenta Juan Manuel Santos:

„Tento den budeme slavit celý život, osvobození dvou policejních důstojníků ze spárů FARCu je skutečným přelomem.“

Video Reportáž Milady McGrathové
video

Reportáž Milady McGrathové

Naposledy se podobný úspěch kolumbijským jednotkám podařil v červenci před dvěma lety, kdy ozbrojené síly s pomocí lsti osvobodily někdejší prezidentskou kandidátku Ingrid Betancourtovou.

Levicová gerila financuje z výkupného za rukojmí a z obchodu s drogami svůj boj proti vládě. Za 40 let konfliktu zahynulo už 120 tisíc lidí. Evropská unie, Spojené státy a Kolumbie řadí hnutí FARC mezi teroristické organizace.