Mexický záliv ohrožuje první bouře letošní sezóny

Miami - V západní části Karibiku se dnes vytvořila první tropická bouře letošní sezóny hurikánů. Bouře nazvaná Alex postupuje na severozápad. Do oblasti ropné havárie v Mexickém zálivu oproti předchozím obavám patrně nedorazí a nebude tedy nutné přerušit odčerpávání ropy z havarovaného vrtu. Experti však varují, že situace se může změnit. Americké středisko zabývající se sledováním hurikánů oznámilo, že Alex dosáhl rychlosti 65 kilometrů za hodinu a je 355 kilometrů východně od metropole Belize. K poloostrovu Yucatán podle posledních zpráv postupuje rychlostí 13 kilometrů v hodině.

Úřady vyhlásily pro východní pobřeží Yucatánu a pro východní část Belize varování před blížící se tropickou bouři. Obyvatelé se mají připravit, že by k nim mohla dorazit během víkendu. Očekává se, že vítr nad Yucatánem zeslábne, ale nad teplými vodami Mexického zálivu znovu zesílí. Odborníci nepředpokládají, že by v příštích pěti dnech dosáhl síly hurikánu, tedy nejméně 119 kilometrů v hodině. Za bouři se označuje vítr, který dosáhne rychlosti 63 kilometrů za hodinu.

Období atlantických hurikánů trvá od 1. června do 30. listopadu. Podle předpovědí má být letošní sezona jedna z nejhorších. Do Mexického zálivu vytéká od dubna ropa z podmořského havarovaného ropného vrtu. Firma BP se několik dní pokouší surovinu odčerpávat do tankerů na hladině, ale oznámila, že v případě bouře by musela operaci zastavit pět dní předtím, než vichr dorazí na místo operace, aby bylo možné bezpečně zařízení odpojit a dostat lodě na klidnější místo.

První hurikán v Mexiku
Zdroj: ČTK/AP
Autor: AP Photo/Miguel Tovar