Polsko zostřilo boj proti alkoholu za volantem

Varšava - Polsko výrazně zpřísnilo tresty za řízení auta v opilosti. Pokud takový řidič zaviní smrtelnou nehodu, nebo z místa ujede, může ode dneška dostat doživotní zákaz řízení. Polská policie si od přísného zákona slibuje zvýšení bezpečnosti na silnicích, při dopravních nehodách zemřelo loni v zemi 4500 lidí. Každou desátou nehodu přitom způsobí alkohol za volantem.

Příslušný zákon byl schválen už letos v únoru a teď vstupuje v platnost. Praví se v něm, že každý řidič, který pod vlivem alkoholu nebo návykových látek způsobil nehodu, při níž došlo k úmrtí nebo těžkému zranění, přijde doživotně o řidičský průkaz. Dosud to šlo pouze v případě, že šlo o opakovaný trestný čin. Opilému řidiči soud průkaz mohl odebrat, ale nemusel. Nyní je výklad jednoznačný.

Soudy doživotně průkazy odebíraly, šlo však spíše o výjimky. Svědčí o tom data z roku 2008, kdy soudy zakázaly řídit ve 141 000 případech, doživotně se ale zákaz týkal jen 30 osob. Teď toto číslo mnohokrát vzroste. Pokud navíc bude řidič přistižen opakovaně při jízdě pod vlivem alkoholu, může jít do vězení na tři měsíce až pět let.

Video Vstup Miroslava Karase
video

Vstup Miroslava Karase

Polská policie očekává, že přísný zákon značně ovlivní bezpečnost na polských silnicích. Nehody si loni vyžádaly 4500 lidských životů. Nejvíc tragických nehod se přitom stává během července, a to nejčastěji v neděli navečer. Každou desátou dopravní nehodu v Polsku přitom zaviní opilý řidič. Při takových nehodách loni zemřelo 460 osob.