NASA prodloužil provoz raketoplánů do roku 2011

Mys Canaveral (USA) - Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) prodloužil provoz raketoplánů do roku 2011. Informovala o tom dnes agentura AP. NASA původně hodlal ukončit provoz současné generace raketoplánů ještě letos v listopadu. Úřad prodloužení programu vysvětlil tím, že potřebuje delší čas na přípravu startu dvou posledních raketoplánů mířících k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS).

Raketoplán Discovery měl podle původního plánu odstartovat k ISS v září, Endeavour měl tuto cestu vykonat v listopadu. Manažeři NASA prý nově odsouhlasili přesunutí startu Discovery na 1. listopadu a startu Endeavouru na 26. února příštího roku.

Agentura prý potřebuje více času na přípravu nákladu, který raketoplány povezou. Endeavour by měl na ISS mimo jiné dopravit speciální spektrometr (AMS), který má umožnit studium kosmického záření. V současnosti se na jeho úpravách pracuje v Evropě.

Start Atlantisu ještě v polovině příštího roku?

NASA zvažuje, že by ještě před úplným ukončením programu poslal do kosmu raketoplán Atlantis, a to v polovině příštího roku. Rozhodnutí o tom, zdali se tento možný let navíc uskuteční, ale NASA odložil nejdříve na srpen. Tento krok by musel posvětit Bílý dům.

NASA využívá raketoplány už od roku 1981 - v současnosti má tři. Zastavení jejich provozu k roku 2010 navrhl bývalý americký prezident George Bush v roce 2004 v reakci na havárii Columbie o rok dříve. Raketoplán vybuchl při návratu na Zemi. Zahynulo přitom na palubě všech sedm astronautů.