Slovenské vládní strany dnes podepíšou koaliční dohodu

Bratislava - Čtveřice slovenských středopravých stran dnes podepíše koaliční smlouvu o vytvoření budoucí vlády. Jedná se tak o další krok k sestavení pravicové vlády poté, co prezident Ivan Gašparovič 23. června pověřil hlavní volební tvář SDKÚ-DS Ivetu Radičovou sestavením vlády. Ta se stane premiérkou. Přestože se strany již dohodly na rozdělení resortů a postů v Národní radě, kompletní seznam ministrů stále není hotový. V nové slovenské vládě tak vedle SDKÚ zasedne liberální Svoboda a Solidarita (SaS), konzervativní Křesťanskodemokratické hnutí (KDH) a maďarsko-slovenská strana Most-Híd.

K podpisu koaliční smlouvy by mělo dojít v pět hodin odpoledne v Primaciálním paláci v centru Bratislavy. Za nejsilnější stranu SDKÚ-DS smlouvu podepíše nejen místopředsedkyně a volební lídryně Iveta Radičová, ale také předseda strany Mikuláš Dzurinda. Přestože se strany již dohodly na rozdělení resortů a postů v Národní radě, kompletní seznam ministrů stále není hotový. Čeká se na nominaci KDH pro posty ministra vnitra, zdravotnictví a nového rezortu pro dopravu a regionální rozvoj.

Povolební vyjednávání na Slovensku probíhala relativně rychle, nová vláda vzniká tři týdny po volbách. „Byly to přímé diskuse, dovolím si říct, že v přátelském tónu. Když bylo potřeba zvolit přísnější tón, tak i ten mohl zaznít,“ řekla k povolebním vyjednáváním Radičová. Jejich hlavní problém představovalo obsazení ministerstva hospodářství.

Video Telefonát Olgy Bakové
video

Telefonát Olgy Bakové

0Na Slovensku existuje jednokomorový parlamentní systém. Své zástupce do Národní rady Slováci volili 12. června a volby s rekordním ziskem 34,79 % vyhrála vládní strana Smer-SD Roberta Fica. Nedokázala však najít koaličního partnera, a v zemi se tak opakoval český scénář, kdy vítězná strana voleb skončí v opozici.

Bugárův Híd uspěl - premiér pro menšiny posílí

Spory se vedly také o post vicepremiéra pro lidská práva a národnostní menšiny. Strany se nemohly dohodnout na jeho kompetencích a rozhovory dokonce přerušily. Funkce, která měla dosud pouze poradní charakter, nyní nově získá větší pravomoci. Po dohodě bude moci vicepremiér předkládat návrhy právních norem nebo rozhodovat o rozdělení peněz na menšinovou kulturu.

Post obsadí Rudolf Chmel - zástupce strany Most-Híd, která hájí především zájmy maďarské menšiny na Slovensku. „Zdá se, že to byl rozumný kompromis, čtyři koaliční partneři se museli dohodnout. Dohodli se rychle a tak, aby nikdo necítil ani porážku, ani křivdu,“ konstatoval politolog Miroslav Kusý.

Nová vláda se může funkce ujmout ve čtvrtek

„Nová vláda by se mohla ujmout moci už ve čtvrtek – v den ustavující schůze slovenského parlamentu. Dosluhující premiér Fico už potvrdil, že v ten den podá demisi,“ uvedl předseda strany Most-Híd Béla Bugár. Kabinet však zřejmě nebude mít v parlamentu na růžích ustláno. Čtyřkoalice disponuje většinou pouhých čtyř hlasů. 

Maďarsko doufá, že s nástupem nové slovenské vlády začne etapa lepších vzájemných vztahů obou zemí. Prohlásil to maďarský ministr zahraničí János Martonyi v rozhovoru pro deník Népszabadság. Jednou ze stran nastupující vládní čtyřkoalice pravého středu, která dnes v Bratislavě podepíše koaliční dohodu, je maďarsko-slovenská strana Most-Híd. V dosluhující vládě Roberta Fica působila naopak nacionalisticky orientovaná strana SNS.