BP úspěšně umístila nový zvon na poškozený vrt

Washington - Na poškozený podmořský vrt v Mexickém zálivu se dnes technikům podařilo nasadit nový, osmašedesátitunový kryt, který má zdokonalit odsávání ropy z vadného ventilu. Poté, co roboty utěsní mezeru mezi krytem a ventilem, uskuteční společnost BP test těsnosti. Oznámilo to v noci na dnešek vedení společnosti, která očekává, že by mohlo jít o kýžený zlom ve zvládání této ekologické katastrofy. Videozáběry ukázaly, jak se 30 metrů vysoký válec vedený dálkově řízenými roboty nasouvá na původní nefunkční ventil, z nějž uniká ropa. Pokud vše dopadne podle předpokladů techniků, měl by zvonový válec zastavit únik ropy do oceánu a umožnit, aby všechna ropa byla odčerpávána.

„Těsnost prověří následný test. Měření uskutečněné během něj nám poskytne spolehlivé informace o situaci a pomůže stanovit, zda je nebo není možné tímto způsobem vrt na potřebnou dobu uzavřít,“ prohlásil bývalý admirál pobřežní stráže Thad Allen, který práce na ucpání vrtu kontroluje.

Kent Wells, vysoký manažer BP:

„Vím, že jsme udělali spoustu chyb, ale snažíme se je napravit a získat zpátky dobrou reputaci.“

Video BP nasadila nový zvon na unikající ropu
video

BP nasadila nový zvon na unikající ropu

BP nasadila nový zvon na unikající ropu

S6, 13.07.2010

Reportáž Bohumila Vostala

Za ideálních podmínek by mohl nový odčerpávací systém zachytit všechnu ropu, která z vrtu uniká. Podle BP je kapacita nového zařízení 80 000 barelů (12,7 milionu litrů) denně, do moře přitom podle horní hranice vládních odhadů denně vytéká 60 000 barelů (9,5 milionu litrů) suroviny.


Sledujte živě práce na havarovaném vrtu: Video ZDE


Technologie nového odčerpávacího systému je výrazně efektivnější od předchozího zařízení, to zvládalo odčerpat maximálně 28 tisíc barelů, tedy asi 4,5 milionu litrů ropy denně. Tento kryt byl totiž umístěn nad zakončením vrtu a neměl žádné těsnění, část ropy tak unikala do moře pod jeho spodním okrajem.

Odsávací systém nicméně nepředstavuje trvalé řešení problému s poškozeným vrtem, protože v případě hurikánu by ho bylo nutné dočasně vypnout. BP proto hloubí z boku dva odlehčovací vrty, které se pod mořským dnem napojí na poškozený vrt a umožní jeho zabetonování. První z těchto šachet nyní zbývá 58 metrů k protnutí poškozeného vrtu v hloubce 3 960 metrů pod dnem Mexického zálivu. Podle odhadů britské firmy by první tento vrt mohl být hotov na konci července.

Na ropné katastrofě někteří i vydělavájí

Ropná katastrofa si už vybírá svou daň nejen na přírodě, ale i na americkém prezidentovi Baracku Obamovi. Podle nejnovějších průzkumů mu věří jen 6 z 10 Američanů. Jeho manželka na Floridě vyzývala Američany k návštěvě nezasažených pláží. „Můj manžel a vláda dělali, co mohli, aby ten nepořádek uklidili, a BP za škody zaplatila,“ říká Michelle Obamová. 

Na ropné katastrofě už začali někteří podnikavci i vydělávat. Obří zájem hlásí výrobci triček s nápisy, ve kterých posílají firmu BP do háje. Na dračku jdou paradoxně i kusy ropy z pláží, které se na internetu prodávají, jako by šlo o historické předměty.