„Zavedli jsme kontrolu knih pomocí radiové frekvence a mikročipů. To nám hodně pomůže. Dříve, když někdo uložil knihu na špatné místo, už ji vůbec nešlo najít, leda s pomocí náhody. S novým systémem ji ale vystopujeme,“ řekl prefekt Vatikánské apoštolské knihovny Casare Pasini. Jedna z nejstarších knihoven světa je plná skvostů. Mezi nejvzácnější svazky patří třeba Codex Vaticanus Graecus z roku 1209.
Nebo třeba soubor dvaadvaceti egyptských, takzvaných Bodmerových papyrů, který má nevyčíslitelnou hodnotu. „Věnovali nám ho teprve nedávno, přesto je to jeden z nejcennějších exemplářů,“ prohlásil zástupce prefekta Ambrogio Maria Piazzoni. Papyry Bodmer č. 14 a 15 obsahují Lukášovo a Janovo evangelium v podobě z roku 200 po Kristu. Pokud apoštol Jan zemřel okolo roku 100, pak tento manuskript vznikl jen dvě až tři generace poté.

Reportáž Hany Scharffové
Reportáž Hany Scharffové
Vatikán otevírá svou historickou knihovnu
Knihovna se stále modernizuje. Větší komfort čeká i samotné badatele, kteří knihovnu navštíví. V sále zdobeném renesančními freskami se konečně mohou připojovat k bezdrátové síti a prohlížet si katalog na vlastním notebooku.
