V Belgii není problém sehnat za babku nájemného zabijáka

Brusel - V přepočtu za 62 tisíc korun jsou v Belgii k mání nájemní vrazi, což je méně, než kolik by stál následný pohřeb zavražděného. S touto alarmující skutečností přišel belgický poslanec Denis Ducarme, který se do neobvyklého pátrání po nájemných vrazích pustil kvůli jednomu případu z počátku září. Jistá žena z Lutychu tehdy přiznala, že si najala vrahy na svého partnera. Popsala zároveň, že najít takové lidi, kteří se prý v Belgii často rekrutují ze zemí bývalého sovětského bloku a Balkánu, nebylo vůbec složité.

„Hodně znepokojující je i to, že je dokonce levnější nechat někoho zabít než pak zaplatit jeho pohřeb,“ podotkl Ducarme, který nyní hodlá zahájit akci za zvýšení bezpečnosti v zemi. „Je do nebe volající, že můžeme jednoduše někoho nechat zabít, že je to v podstatě banalita,“ dodal. Šetření ukázalo, že závisí na tom, kdo si vraždu objednává a na koho. Suma se tak pohybuje od 2 500 eur, může se ale vyšplhat až k 10 000 eur (tři čtvrtě milionu korun).

Existují ale i další služby, na něž je prý možné si zločince bez větších potíží najmout. Třeba zavřít někoho do kufru auta na hodinu stojí kolem 150 eur (3 700 korun). Zničení auta protivníka zase přijde na 500 eur (12 300 korun).