Americký senát nepodpořil návrh, aby se mohli vojáci hlásit k homosexuální orientaci

Washington - Americký Senát zablokoval debatu o zákoně, jenž měl umožnit otevřenou službu homosexuálů v armádě. Návrh prezidenta Baracka Obamy, který se vyslovil pro to, aby mohli američtí vojáci přiznat homosexuální orientaci, nepodpořili republikáni, a dokonce ani někteří demokraté.

Téma rozděluje demokraty a republikány, v minulosti to bylo stejné i u veřejnosti. Teď je ale podle posledních průzkumů většina Američanů pro to, aby se vojáci mohli ke své orientaci přihlásit otevřeně. Tisíce lidí dokonce přišly tuhle myšlenku podpořit na demonstraci v Portlandu. Účastnila se jí i zpěvačka Lady Gaga. „Měla bych návrh. Propustíme z armády ty, kteří jsou proti zveřejňování sexuální orientace. Říkejme tomu: Máš něco proti? Táhni,“ řekla k tomu zpěvačka.

Její názor ale američtí senátoři nesdílejí. Návrh ale ještě neskončil definitivně pod stolem, demokraté se mohou ještě pokusit normu do Senátu znovu vrátit.

Video Američtí vojáci se nemohou hlásit k homosexuální orientaci
video

Američtí vojáci se nemohou hlásit k homosexuální orientaci

Prezident Barack Obama přitom slíbil, že skoncuje s utajováním homosexuální orientace u vojáků. Chce si ale počkat na zprávu Pentagonu, která má nastínit dopad změny na armádu. Ta bude hotová až v prosinci.

V americké armádě platí pravidlo  Neptej se a nic neříkej od roku 1993. Nelze se tak dotazovat na sexuální orientaci vojáků a armáda se musí zbavit každého, kdo se k homosexualitě otevřeně přihlásí. Z armády kvůli němu od té doby odešlo asi 13 tisíc vojáků, kteří svou orientaci zveřejnili.

Poměry v armádě ve vztahu k sexuální menšině nedávno označil za neústavní soud v jižní Kalifornii. Podle jeho výroku dosavadní praxe nezvyšuje bojovou připravenost armády, ale má naopak pro ozbrojené síly „odstrašující účinek“.

Ilustrační foto
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24