Afghánskou armádu posílily ženy

Kábul – V Afghánistánu se po řadě let v armádě znovu objeví ženy. Dnes ukončilo výcvik pro nové brance celkem 29 žen. Ty ale nebudou nasazeny do bojových akcí, budou působit v administrativě. Ženy sloužily v afghánské armádě už v 80. letech minulého století, kdy v zemi panoval režim s podporou komunistů. Za vlády Talibanu ale v armádě ženy působit nesměly.

Afghánská armáda se s pomocí amerických jednotek cvičí na převzetí zodpovědnosti za bezpečnost v zemi. Už za rok by se měli ze země američtí vojáci začít stahovat, do čtyř let by pak měly převzít kontrolu nad bezpečností jen afghánské bezpečnostní síly.

Ty dnes posílilo i 29 žen. „Jsem pyšná, že můžu nosit tuto uniformu…Chci bránit svou zemi proti nepřátelům,“ řekla jedna z nich, pětadvacetiletá Mína Šarífíová.

Už za rok by měla afghánská armáda dosáhnout počtu 171 tisíc vojáků. Dosud se podařilo vycvičit 136 tisíc jednotek. Afghánský prezident Hamíd Karzáí, NATO a USA usilují o další rozšiřování afghánské armády, policie a jiných složek bezpečnostních sil, aby mohly po stažení zahraničních posádek převzít jejich úkoly. Afghánské ozbrojené síly a policie čítají celkem zhruba 300 tisíc členů. Kromě nich v zemi působí kolem 150 tisíc zahraničních vojáků.

Přísaha členek afghánské armády
Přísaha členek afghánské armády
Více fotek
  • Přísaha členek afghánské armády zdroj: AP Photo http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/20/1972/197154.jpg
  • Afghánská armáda autor: ČT24, zdroj: AP Photo http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/20/1972/197155.jpg