Německá církev odškodní oběti zneužívání, neví se ale kdy

Berlín - Německá katolická církev finančně odškodní oběti sexuálního zneužívání kněžími. Rozhodla o tom dnes biskupská konference ve Fuldě. Církev ale ještě nestanovila, kdy k odškodnění dojde, ani jak vysoké částky obětem přidělí, stanovila pouze postup, jak se bude odškodnění udělovat.

„Jsme připraveni se finančně podílet na odškodnění. Jde nám o to podpořit oběti a pomoci jim překonat minulost,“ řekl dnes předseda biskupské konference ve Fuldě arcibiskup Robert Zollitsch. „Dohodli jsme mechanismus, podle kterého se to uskuteční, ale nerozhodlo se o žádné částce,“ dodal.

O odškodnění pro oběti zneužívání duchovními už rozhodl i jezuitský řád, na jehož školách především v 70. a 80. letech ke zneužívání docházelo. Řeč přitom byla o „čtyřmístných částkách“, tedy tisících eur.

Zda bude podobně či více štědrá samotná katolická církev, se zatím neví. Zollitsch už ale v pondělí odmítl částku 80 tisíc eur, kterou pro každého postiženého požadovalo sdružení obětí.

Skandál kolem zneužívání dětí a mládeže na převážně katolických církevních školách začal v Německu právě v jezuitském gymnáziu Canisius Kolleg v Berlíně. Letos v lednu se přišlo na případy zneužívání z 80. let. Poté se začaly ozývat další a další oběti sexuálního zneužívání i z dalších míst Německa.

Německá vláda svolala v dubnu kulatý stůl věnovaný boji proti sexuálnímu zneužívání nezletilých v řadách církve a předseda německé biskupské konference arcibiskup Robert Zollitsch se obětem omluvil.