Švýcarský ministr se díky sušenému masu stal hvězdou internetu

Bern/Vídeň – Švýcarský ministr financí Hans-Rudolf Merz se stal hvězdou internetu. Desetitisíce lidí si pouští video s jeho projevem ve švýcarském parlamentu, během kterého dostal nezvladatelný záchvat smíchu. Na serveru Youtube se už dokonce objevil jeho projev ve zhudebněné podobě.

 

Jinak zdrženlivý politik si během projevu o dovozu naloženého masa vysloužil v parlamentu aplaus. Když totiž četl byrokratický text - odpověď, kterou mu připravil celní úředník - nedokázal vůbec zadržet smích. Text prošpikovaný úřednickými obraty, paragrafy a závorkami nešel ministrovi vůbec přes pusu. 

Ministr se několikrát neudrží a vybuchne smíchy, když chce pak pokračovat, jen stěží ovládá další salvy smíchu. Úplně ho pak z konceptu vyvedlo slovo Bündnerfleisch (vysušené hovězí maso), u kterého doslova vyprskl.

Video z parlamentu se objevilo na serveru Youtube, kde okamžitě zabodovalo. Merzův projev zremixoval i švýcarský beatboxer Knackeboul. Merz našel sympatie u veřejnosti i mimo internet, jeho příznivci mu v Bernu předali balíček se sušeným hovězím masem.

Heinz-Rudolf Merz je ve funkci ministra financí od roku 2003. Loni zastávali úřad švýcarského prezidenta, v němž se členové vlády po roce střídají. Letos v srpnu ohlásil svůj odchod z vlády, opouští ji ke konci měsíce.