Za posledními hrozbami teroristických útoků v Evropě asi stál bin Ládin

Hamburk - Údajně třetí nejvýše postavený muž v hierarchii mezinárodní teroristické sítě al-Káida, šajch Júnis Mauritání, osnoval v Pákistánu nedávno odhalené teroristické útoky na evropské země. Plán spolufinancoval osobně nejhledanější muž světa Usáma bin Ládin. Podle nejnovějšího vydání magazínu Der Spiegel to při výsleších vypověděl německý islamista afghánského původu Ahmad Sidiqi, kterého počátkem července zatkli američtí vojáci v Kábulu.

Sidiqi tvrdí, že se s Mauritáním na jaře sešel v pákistánském městě Mir Alí. Vysoce postavený muž, kterého německý Afghánec označil jako „číslo tři“ al-Káidy, přitom údajně hovořil o možných atentátech v několika evropských zemích, mimo jiné ve Francii a Velké Británii. Plány prý osobně schválil vůdce al-Káidy Usáma bin Ládin a vyčlenil na jejich provedení i část nezbytných finančních prostředků.

Sidiqiho zadrželi počátkem července američtí vojáci v afghánské metropoli. Nyní je vyslýchán na americké vojenské základně v Bagrámu. Britská stanice BBC už v týdnu informovala o plánech islámských radikálů na vražedné útoky v britských, francouzských a německých městech odhalených po výslechu německého občana v Bagrámu. Podle BBC byl plán „v pokročilém stádiu, ale nikoli ve fázi bezprostřední hrozby“.

Video Reportáž Pavla Vondry
video

Reportáž Pavla Vondry

Pařížská policie v úterý kvůli hrozbě pumového útoku evakuovala Eiffelovu věž, šlo však už o čtvrtý falešný poplach podobného druhu v zemi v posledních týdnech. Sidiqi rovněž vyšetřovatelům řekl, že bojoval v Afghánistánu, kde také potkal Saída Bahadžího, dosud nedopadeného podporovatele teroristických útoků na USA z 11. září 2001.

Podle Spiegelu Sidiqi Německo opustil loni v březnu, aby se přidal k radikálům v afghánsko-pákistánském pohraničí. Zatímco americké úřady jeho výpovědi pokládají za věrohodné, němečtí vyšetřovatelé jsou zdrženlivější. Co nejdřív má Sidiqiho v Afghánistánu vyslechnout delegace německé tajné služby.

Eiffelova věž
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Thibault Camus