Oběti holocaustu žalují Maďarsko

Washington – Maďarští Židé, kteří přežili holocaust, spolu s rodinami obětí nacistické genocidy žalují ve Spojených státech Maďarsko. Jeho vláda podle nich spolu se dvěma železničními společnostmi kolaborovala během druhé světové války s nacisty a napomáhala vyhlazování Židů. Žalobci požadují odškodné a navrácení zabaveného majetku. Jejich právní zástupce Chuck Fax celkové požadavky odhadl na desítky milionů dolarů. O ty by se mohlo hlásit nejméně 300 už identifikovaných obětí, údajně jich ale může být víc než 5 000.

„Židovské oběti maďarského holokaustu žádají jen to, co jim náleží - odškodnění a vrácení majetku za zvěrstva, jež na nich páchala žalovaná strana,“ uvádí se v podání adresovaném obvodnímu soudu ve Washingtonu. Žalující maďarskou vládu a železnici obvinili z konfiskace majetku Židů a jejich transportů do ghett a nacistických koncentračních táborů v okupovaném Polsku a na Ukrajině, kde jich stovky tisíc zahynuly.

Soudní proces mají umožnit dva americké federální zákony, z nichž jeden umožňuje ve výjimečných případech žalovat zahraniční vlády. Druhý dává možnost cizím státním příslušníkům u amerických soudů žalovat soukromé společnosti v zahraničí, v tomto případě maďarské dráhy a jejich nákladní divizi, která byla v roce 2008 privatizována.

Počátky maďarské státní železniční společnosti MÁV sahají do roku 1868, kdy byly založeny Maďarské královské státní dráhy. Žalobě MÁV čelila už letos v únoru, kdy ji v Chicagu dala k soudu skupina 93 potomků osob maďarského původu, které přežily holokaust.

Maďarský režim Miklóse Horthyho, který vedl Maďarsko až do října 1944, nebyl přes spojenectví s Německem nijak vyhraněně antisemitský a Židy na svém území zpočátku nepronásledoval. V druhé fázi války však na nátlak Německa, a zejména pak po německém obsazení země, nabralo pronásledování Židů značných rozměrů. Celkem zahynulo na 550 000 maďarských Židů, většina z nich ve vyhlazovacích táborech.

Miklós Horthy
Miklós Horthy