Khadr se přiznal, že spolupracoval s teroristickou sítí al-Káida a zabil granátem amerického vojáka v Afghánistánu. Dopustil se prý toho v roce 2002, kdy mu bylo 15 let. Krátce poté Američané Khadra zajali.
Podrobnosti dohody s vyšetřovateli nebyly dnes zveřejněny. Už dříve ale Khadrovi právníci tvrdili, že by Kanaďan podle dohody strávil ještě další rok ve věznici v Guantánamu a následně sedm let v kanadském vězení.

Pokračuje soud s Omarem Khadrem
Khadr se už jednou přiznal, později to ale popřel
Obžaloba Khadra vedle zabití amerického vojáka viní i z toho, že sestrojoval miny, jimiž pak útočili radikálové. Khadr při prvních výpovědích na Guantánamu přiznal, že přijal teroristickou ideologii s cílem povraždit co nejvíc Američanů. U soudu ale následně vlastní výpověď popřel s tím, že ho k doznání přinutili násilím.
Proces kritizuje řada organizací v čele s vrcholnými představiteli OSN, podle nichž z válečných zločinů nejde vinit nezletilce. Když Chadra dopadli v Afghánistánu, bylo mu patnáct. Jeho otec Ahmad Said Khadr údajně podporoval al-Káidu, zahynul v Afghánistánu v roce 2003 při náletu amerického bezpilotního letadla. Umarův bratr si za podporu terorismu odseděl čtyři a půl roku.
Soud je zajímavý také tím, že je první v éře prezidentování Baracka Obamy. Ten přitom v předvolební kampani sliboval, že kontroverzní základnu na Kubě nechá uzavřít. Teď se naopak uvažuje o tom, že před tamním tribunálem by mohl stanout i strůjce útoků z 11. září.