Den po výzvě k okamžité evakuaci už úřady uposlechli skoro všichni z 12 tisíc obyvatel žijících na úpatí. Ještě včera váhali, jestli mají ze svých vesnic odejít. O správnosti takového kroku je přijel do evakuačních center ujistit viceprezident země. „Kvůli Merapi jsme vyhlásili nejvyšší stupeň pohotovosti, je potřeba, abyste tu všichni zůstali, tady jste v bezpečí,“ řekl v evakuačním centru viceprezident Boediono.
Z ohrožených míst ale odešli hlavně starší lidé a děti, zatímco většina dospělých setrvávala do poslední chvíle. V důsledku erupce přišlo o život 25 lidí, včetně dvouměsíčního nemluvněte, které v panice jeho matka při útěku zapomněla doma. S popáleninami od popela bylo hospitalizováno 20 lidí; tři v nemocnici zemřeli, další těla byla nalezena v domcích na svahu hory. Mezi mrtvými jsou i dva záchranáři, novinář a muž pokládaný za duchovního strážce posvátné hory.

Lidé utíkají před sopkou Merapi
Lidé utíkají před sopkou Merapi
Zprávy 12:00 - 26. 10. 2010
Indonésii potrápilo zemětřesení a výbuch sopky
Merapi dál zaměstnává geology a připravuje jim úžasnou podívanou. Kužel odhadem ze sedmi a půl milionu kubíků lávy hrozí vylitím na jižní svahy hory, vulkán už setřásá laviny kamení. Přírodní divadlo doprovází silný hluk, který je slyšet až sedm kilometrů daleko.
V roce 1994 vulkán ukázal svou smrtící sílu, když výron lávy a plynů zabil přes 60 lidí. Jen ti nejstarší obyvatelé ale pamatují poslední mohutný výbuch z roku 1930, který stál život třináct set obětí. V Indonésii se nachází 129 aktivních vulkánů. Oblast je náchylná k erupcím a otřesům půdy kvůli své poloze na takzvaném „ohnivém prstenci“, zóně s rozsáhlou sopečnou aktivitou, která zahrnuje tři čtvrtiny aktivních i spících sopek z celého světa.