Pojem polarografie zní možná složitěji než jaký ve skutečnosti je. Metoda je založená na použití elektrod ponořených do roztoku. Po změření proudu, který kapalinou projde, jde pak snadno určit látku v ní obsaženou i její koncentraci. Metoda má v moderní vědě široké užití v biochemii nebo farmacii. Pomáhá například léčit rakovinu, nebo zkoumat DNA. Používá se i na měření obsahu oxidu siřičitého v atmosféře.
Jaroslav Heyrovský
„Když člověk na něco přijde, to je jako když najdete v písku hrudku zlata. Říkáte si, pozor to by mohlo být naleziště a ryjete v tom písku dál. A tak z toho byla nakonec polarografie.“

Výročí narození Jaroslava Heyrovského
Výročí narození Jaroslava Heyrovského
Z 20.12.2010
Rozhovor s Květou Stejskalovou
Objevem elektrochemické metody se zkrátila doba nutná pro běžnou analýzu z hodin na minuty. Svůj objev publikoval vědec v únoru 1922 v Chemických listech. O tři roky později metodu ještě vylepšil a představil ji v zahraničí. Jeho laboratoř pak byla ve třicátých letech považována za školu polarografie. Až do své smrti v roce 1967 pak řídil Polarografický ústav Akademie věd - dnešní Ústav fyzikální chemie.