Virus v íránském jaderném programu prý vyvinuly USA s Izraelem

Washington – Za vývojem počítačového viru Stuxnet, který zasáhl do řízení provozu obohacování uranu v Íránu, stojí američtí a izraelští odborníci. Jeho působnost byla dva roky testována v izraelském jaderném komplexu v Dimoně. S vývojem viru prý pomáhaly i Velká Británie a Německo. Írán byl kvůli viru nucen obohacování uranu na čas zastavit. Informaci přinesl americký list The New York Times. Podle norského listu Aftenposten s odvoláním na americké diplomatické depeše rozvíjí Írán kontakty s více než 30 zeměmi ve snaze získat technologii, vybavení a suroviny k výrobě jaderné bomby. Podle depeší, které podle deníku získal server WikiLeaks, se v letech 2006 až 2010 pokoušelo více než 350 íránských společností a organizací získat jaderné a raketové technologie.

Koncem roku prohlásil izraelský vicepremiér Moše Jaalon, že mají Spojené státy a jejich spojenci na vyřešení problému íránského jaderného programu tři roky. Podle něj je Írán zpomalen mezinárodními sankcemi a nastalými technickými obtížemi.

Írán chce podle WikiLeaks jadernou zbraň

„Írán systematicky celé roky pracuje na získání částí, vybavení a technologie potřebné pro vývoj takových zbraní, a porušuje tím sankce OSN proti jadernému a raketovému programu země,“ napsal Aftenposten. Dodal, že má k dispozici všech 250 tisíc amerických depeší, většinou nepublikovaných, které se dostaly k serveru WikiLeaks, a že je bude postupně zveřejňovat.

Norský list citoval zdroje, podle kterých se Írán horečně snaží vyvinout jadernou zbraň, než jeho ochromené hospodářství podlehne sankcím. „Je to závod mezi bombou a finančním kolapsem,“ citoval deník francouzského jaderného experta z diplomatické depeše.

Do Teheránu v sobotu přijeli zástupci Mezinárodní agentury pro atomovou energii, které Írán pozval na prohlídku dvou svých jaderných zařízení. Chce tak podle světových agentur zvýšit podporu země před novým kolem jednání o kontroverzním íránském jaderném programu. Írán nadále tvrdí, že chce atomovou energii využít pro mírové účely. Pozvání na inspekci odmítla Evropská unie i spojenci Teheránu Rusko a Čína.

Jaderná elektrárna Búšehr
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Jih Evropy je pod tlakem extrémních veder, přibývá i požárů

Na jih Evropy se vrátila extrémní vedra. Varují před nimi v Itálii, Řecku, Turecku, Španělsku či na Balkánu. Rtuť teploměru tam stoupá nad čtyřicet stupňů Celsia. Kvůli vysokým teplotám zemřelo na italských plážích několik lidí. Na mnoha místech navíc hasiči bojují s mohutnými plameny.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Úřady na jihu Ruska hlásily dronové nálety, Ukrajina informuje o mrtvých

Dva regiony na jihu Ruska v noci na pátek zažily rozsáhlé dronové útoky, vyplývá z informací úřadů. Podle telegramového kanálu Astra ve Stavropolském kraji bezpilotní letouny podruhé během několika týdnů zřejmě mířily na chemický závod Azot ve městě Něvinnomyssk. Region má podle úřadů za sebou zatím největší takový úder. V ukrajinské Záporožské oblasti v důsledku ruského útočení zemřel jeden člověk, další zřejmě přišel o život při bombardování Charkova, mrtvé a raněné hlásí i další ukrajinská města.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Rekonstrukce německé železnice dopadne i na české cestující

Začíná rozsáhlá rekonstrukce železniční sítě v Německu, která se dotkne také české osobní a nákladní dopravy. Po dobu devíti měsíců bude v Berlíně čekat na cestující na německý sever objízdná trasa. Na přestup z českého vlaku do rychlíku německých drah budou mít cestující přibližně půl hodiny. Cesta po delší objízdné trase z Berlína až do Hamburku potrvá o 45 minut déle. Ceny jízdného by se neměly oproti dosavadnímu stavu zásadně měnit.
před 7 hhodinami

Uznání Palestiny slouží propagandě Hamásu, kritizuje Francii Rubio

Šéf americké diplomacie Marco Rubio kritizoval rozhodnutí francouzského prezidenta Emmanuela Macrona uznat Stát Palestina. Poslouží podle něj teroristickému hnutí Hamás. Prezident Donald Trump se zase vyjádřil, že Macronův krok nemá žádnou váhu. Plán Paříže ocenily třeba palestinská autonomie, Španělsko či Saúdská Arábie.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Konflikt Thajska s Kambodžou vyhnal z domovů sto tisíc lidí

V Thajsku kvůli současnému konfliktu s Kambodžou zemřelo již šestnáct lidí a své domovy muselo opustit na sto tisíc obyvatel, kteří zamířili do nouzových ubytovacích center, napsala v pátek agentura Reuters. Jde o největší eskalaci napětí mezi Bangkokem a Phnompenhem za více než deset let. O situaci má večer jednat Rada bezpečnosti OSN.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

„Technická záležitost,“ říká gruzínský premiér o možném zrušení bezvízového styku s EU

Zrušení bezvízového styku mezi Gruzií a Evropskou unií (EU), kterým hrozí Evropská komise (EK) v případě nesplnění osmi doporučení, je pouze „technická záležitost“ a ekonomika kavkazské země by na tom ještě mohla získat, tvrdí premiér Irakli Kobachidze. Vládní Gruzínský sen přitom dříve bezvízový režim s EU oslavoval jako hlavní úspěch, připomíná server OC Media. Expert Vincenc Kopeček z Ostravské univerzity se domnívá, že zrušení by mělo dopad na tamní střední třídu.
před 9 hhodinami

Vývoz českého vojenského materiálu meziročně prudce stoupl

Vývoz vojenského materiálu z Česka vzrostl loni meziročně o asi 86 procent a dosáhl přibližně 91 miliard korun. Vyplývá to z výroční zprávy o zahraničním obchodu s vojenským materiálem za rok 2024, kterou zveřejnilo ministerstvo průmyslu a obchodu. Ministerstvo udělilo podle dokumentu loni 1678 licencí k vývozu vojenského materiálu do 95 zemí v hodnotě skoro 105,3 miliardy korun.
před 10 hhodinami

Nehoda concordu byla začátkem konce komerčních nadzvukových letů

Před pětadvaceti lety došlo k nehodě, od níž se začal odvíjet začátek konce jednoho ze snů lidstva, a to ten o komerčním létáním nadzvukovými letouny. Shořel v plamenech letounu Concorde, který tehdy odstartoval z pařížského letiště.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...