Berlusconiho „Rubygate“ jde do dalšího kola

Řím - V případu sexuálního skandálu Silvia Berlusconiho se objevila už druhá nezletilá dívka. Italská média uvádějí, že Iris Berardiové ještě nebylo 18 let, když se účastnila večírků italského premiéra a u policie je vedená jako prostitutka. Podle tamních zákonů je trestné využívat služby nezletilých prostitutek. Čtyřiasedmdesátiletý Berlusconi je kromě intimního vztahu s nezletilou vyšetřován i kvůli zneužití svého postavení, obvinění ale odmítá.

Informace o další nezletilé dívce na Berlusconiho oslavách vyplývají z dokumentů, které prokuratura zaslala italskému parlamentu v rámci aféry Rubygate, tedy vyšetřování premiéra ohledně intimních vztahů s nezletilou dívkou Ruby a údajného zneužití služebního postavení, když Berlusconi dosáhl propuštění Ruby zadržené za krádež.

Berardiová, kterou vyšetřovatelé označili za „notorickou prostitutku“, se narodila v prosinci 1991 a v době, kdy nejméně dvakrát v listopadu a prosinci 2009 navštívila dvě Berlusconiho rezidence, byla nezletilá. Údaje vycházejí z lokalizace jejího mobilního telefonu.

Milánská prokuratura ve středu předala výboru italského parlamentu nové dokumenty, aby podpořila svou žádost o povolení k prohlídkám kanceláří, jež spadají pod Berlusconiho pravomoc. Tři prokurátoři vyšetřující aféru Rubygate sepsali přes 220 stránek se svědectvími a novými telefonními odposlechy. V polovině ledna, kdy prokurátoři parlamentní komisi o povolení k prohlídkám požádali, předali parlamentu téměř 400 stránek dokumentace. Komise se má vyslovit v nejbližších dnech. Soudci tvrdí, že mají důkazy o tom, že Berlusconi dával mladým dívkám za sexuální služby peníze a poskytoval jim zdarma byty.

„Nemám k tomu co říci, je to skandální,“ prohlásil k tomu Silvio Berlusconi. Šéf vlády i Ruby již dříve shodně popřeli, že by spolu měli intimní vztahy. Berlusconiho podpořil i jeho hlavní spojenec Umberto Bossi z Ligy severu: „Je to jen bouřka, která zase přejde, jsou to jen lejstra,“ vyjádřil se k novým dokumentům prokuratury.