Terapeut 30 let zneužíval postižené

Curych – Bernská prokuratura zveřejnila otřesný případ zneužívání dětí. 54letý terapeut z domovů pro mentálně postižené děti a dospělé ve Švýcarsku a Německu se přiznal, že za třicet let zneužil 114 svěřenců. Mluvčí prokuratury uvedl, že obviněný byl zatčen vloni v dubnu, od té doby probíhalo vyšetřování. Obviněný si vybíral hlavně oběti, které nemohly mluvit. Usvědčují ho fotografie a videa, která si pořizoval.

Policie případ označila za bezprecedentní. Většina obětí prý byli mladí muži, někteří s vážným duševním nebo fyzickým postižením. „Několik případů zahrnuje děti, mezi nimi děti zaměstnanců sanatorií,“ uvedla policie. Nejmladší oběti prý by teprve rok, starších 18 let bylo 42 obětí.

Už v roce 2003 se o ošetřovatele zajímala policie, když byl podezřelý, že zneužil třináctiletou dívku. Vyšetřování ale bylo zastaveno kvůli zpochybnění výpovědi oběti.

Terapeuta zatkla policie až loni v dubnu poté, co se dva postižení muži svěřili rodičům, že je v opatrovně muž obtěžoval. Když policie viníka dopadla, nezapíral a přiznal se ke 114 případům zneužití a 8 pokusům o zneužití.