Co do rozsahu a tématického záběru se Mnichovské bezpečnostní konferenci nemůže rovnat žádná podobná akce. Stovky delegátů tady každoročně hledají cesty, jak udržet globální klid a mír. Jednadvacáté století s sebou přináší i nové hrozby. Jedním z ústředních témat tak budou například kybernetické konflikty. Úvodní den třídenního setkání předních státníků, diplomatů a armádních expertů ale bude patřit debatám o hrozbách finančních krizí pro mezinárodní stabilitu.
"Ohrožení míru přicházející z internetu už dávno nepatří do scénářů
science fiction, jak dokládá loňský útok počítačového viru Stuxnet na íránské jaderné centrifugy nebo napadení estonských webů v roce
2007," vyjádřil se šéf konference Wolfgang Ischinger.

Rozhovor s Adamem Černým
Rozhovor s Adamem Černým
15:00 4.2.
Reportáž Víta Krčmáře
Samotnou bezpečnostní konferenci zahájí projev německého ministra obrany Karla-Theodora zu Guttenberga. Na něj naváže zmiňovaný diskuzní panel o možných dopadech ekonomických obtíží na mezinárodní stabilitu, v jehož rámci vystoupí mimo jiné generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen, prezident Světové banky Robert Zoellick nebo německý ministr financí Wolfgang Schäuble.
Českého premiéra Petra Nečase krom konference čeká i už druhá schůzka v krátké době se svým bavorským protějškem Horstem Seehoferem. Seehofer byl před Vánocemi jako vůbec první bavorský ministerský předseda na oficiální návštěvě v Praze. V Mnichově se Nečas a Seehofer podle bavorské státní kanceláře setkají na večeři, během níž si vymění politické názory.
Hlavní jednací den mnichovského fóra je tradičně v sobotu. Na jeho okraj se v tento den v bavorské metropoli uskuteční také schůzka takzvaného blízkovýchodního kvartetu (OSN, EU, USA a Rusko). Ministři zahraničí USA a Ruska Hillary Clintonová a Sergej Lavrov využijí návštěvy v Mnichově k tomu, aby si předali ratifikační listiny nové americko-ruské odzbrojovací smlouvy START, čímž tento dokument, podepsaný loni v dubnu prezidenty obou zemí v Praze, vstoupí v platnost.