Každý desátý člověk je obézní

Londýn – Obézních lidí na celém světě významně přibylo. Ukazuje to výzkum, který shrnuje data z let 1980 až 2008. Zatímco na počátku měření bylo 4,8 % obezních mužů a 7,9 % žen, na konci sledovaného období bylo obézních už 9,8 % mužů a 13,8 % žen. Studie uvádí, že nejhorší situace je mezi ostrovními národy v Tichomoří, index tělesné hmotnosti (BMI) je tam až o 70 % vyšší než v zemích jihovýchodní Asie a subsaharské Afriky. Naopak však ubývá lidí s vysokým krevním tlakem a klesá i hladina cholesterolu. Vyplývá to z britsko-americké studie publikované v časopisu The Lancet.

Hodnoty BMI rostou nejvíce ve vyspělých zemích. U žen stoupá BMI nejvýrazneji v USA, na Novém Zélandu a Austrálii, u mužů pak ve Velké Británii a Austrálii. V některých státech západní Evropy je však míra BMI stabilní. Co se týká žen, nejlepší situace je v Belgii, Finsku, Francii, Itálii nebo Švýcarsku. Poslední dva státy zaznamenaly rovněž nejmenší nárůst hodnot BMI u mužů.

Zatímco počet obézních lidí po celém světě roste, výskyt vysokého krevního tlaku a vysoké hladiny cholesterolu je v populaci mnoha vyspělých zemí nižší. Obezita, zvýšená hladina cholesterolu a vysoký krevní tlak jsou přitom rizikové faktory u srdečních chorob. „Je povzbudivé, že mnoho zemí navzdory rostoucímu BMI úspěšně snižuje krevní tlak a cholesterol,“ míní vedoucí autor studie Majid Ezzati. „Rizikové faktory ve vyspělých zemích pomohla snížit lepší diagnostika a léčba, stejně jako požívání méně solí a více zdravějších nenasycených tuků,“ doplňuje Ezzati.

Co je index tělesné hmotnosti

Hmotnost člověka v kilogramech se vydělí druhou mocninou výšky v metrech. Hodnoty mezi 18,5 a 25 jsou považovány za zdravé, přes 25 jde o nadváhu a lidé s výsledkem nad 30 jsou obézní.

Významný pokles vysokého krevního tlaku vědci pozorovali například u žen v Austrálii a Asii a u mužů v Severní Americe. Celkově se počet lidí na světě s vysokým krevním tlakem mírně snížil. Hodnoty krevního tlaku byly nejvyšší v pobaltských státech a ve východní a západní Africe. Průměrná hladina cholesterolu klesla v mnoha západních zemích, včetně Severní Ameriky, Austrálie a Evropy. Naopak úroveň této látky v krvi se zvýšila v jihovýchodní Asii a Tichomoří.

„Jsme svědky značného pokroku ve snižování krevního tlaku a hladiny cholesterolu v celém vyspělém světě, což prokazuje, že zdravý životní styl a lékařské zásahy mohou fungovat,“ dodává britský lékař Mike Knapton.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Ze Sixtinské kaple vyšel černý kouř, volba papeže bude pokračovat

Konkláve kardinálů, které ve středu začalo ve Vatikánu, v prvním kole podle očekávání nezvolilo novou hlavu katolické církve. Nad Sixtinskou kaplí, v níž je uzavřeno 133 volitelů, to po deváté večer signalizoval černý kouř. Kardinálové budou pokračovat ve čtvrtek, výběr však může trvat i několik dalších dní.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

V koncentračních táborech Spojenci objevili hrůzy, český kreslíř je dokumentoval

Před osmdesáti lety Spojenci z východu i západu postupovali k Berlínu a osvobozovali nacistické vyhlazovací tábory. V místech, v nichž našli smrt lidé z řad židovské komunity, cizinců, politických odpůrců, válečných zajatců a dalších hitlerovskému režimu nepohodlných, naráželi na hrůzné výjevy. Jedním z největších táborů na území dnešního Německa byl ten v Buchenwaldu, který přežil třeba i Čech Karel Vrkoslav nebo další vězeň Karl Vögtel. Později osvobozené Dachau zase v kresbách zachytil vězeň Karel Frinta. Jeho osud nyní poprvé zpracoval a publikoval Ústav pro studium totalitních režimů.
před 4 hhodinami

Německo-francouzské přátelství je dar, řekl Merz po setkání s Macronem

Nový německý kancléř Friedrich Merz po schůzce s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem v Paříži řekl, že Ukrajina se může spolehnout na podporu Německa i Francie. Dodal, že brzy plánuje i cestu do Kyjeva. Večer se má Merz přesunout do Varšavy na setkání s polským premiérem Donaldem Tuskem.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Německo bude odmítat i žadatele o azyl

Na německých pozemních hranicích mohou být napříště odmítáni i migranti, kteří v zemi chtějí žádat o azyl, rozhodl ve středu nový ministr vnitra Alexander Dobrindt. Zároveň oznámil, že navýší počet spolkových policistů na hranicích, informovala agentura DPA. Kancléř Friedrich Merz, který nastoupil do funkce v úterý, dlouhodobě sliboval, že jeho vláda okamžitě po nástupu zpřísní migrační politiku včetně kontrol na německých pozemních hranicích.
před 5 hhodinami

Svět volá po deeskalaci mezi Indií a Pákistánem. Trump má údery za „ostudné“

Svět volá po uklidnění napětí mezi Indií a Pákistánem, které se vystupňovalo vzájemným bombardováním příhraničních oblastí. Londýn a Peking se chtějí zapojit do snah o diplomatické snížení napětí. K podniknutí kroků k uklidnění situace vyzvala strany konfliktu také Evropská unie, Německo či Turecko. Americký prezident Donald Trump označil eskalaci konfliktu za „ostudnou“.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Indie udeřila v Pákistánu, obě země hlásí mrtvé

Indie v noci zaútočila na území Pákistánu i na část Kašmíru pod pákistánskou kontrolou. Jde o významnou eskalaci napětí v oblasti. Pákistán obviňuje Indii, že její noční údery zabily 31 lidí včetně žen a dětí a zranily desítky dalších. Indie tvrdí, že se zaměřovala na cíle ozbrojenců zodpovědných za teroristické útoky z minulého měsíce. Pákistánský premiér oznámil sestřelení pěti indických letadel a odvetné údery. Ty podle Indie připravily o život civilisty v indické části Kašmíru.
6. 5. 2025Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Největší konfrontace od roku 1999, hodnotí expert střet Indie a Pákistánu

Úterní noční ostřelování mezi Indií a Pákistánem bylo podle indologa Martina Hříbka největší konfrontací mezi zeměmi od války v Kašmíru v roce 1999. Expert Jiří Krejčík upozornil, že Indie může situaci využít k tomu, aby svého západního souseda odstřihla od vody. Na uklidnění situace již podle Zbyňka Dubského z Katedry mezinárodních studií a diplomacie VŠE pracují Spojené státy. Ty však společně s Čínou dlouhodobě vyzbrojují Pákistán.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Pekarová Adamová a Raši chtějí vytvořit fond zaměřený na mládež a sdílení kultury

Šéfka sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a předseda slovenské Národní rady Richard Raši (Hlas) po středečním jednání uvedli, že chtějí vytvořit nadační fond pro česko-slovenskou přítomnost a budoucnost, který by byl mimo jiné zaměřený na sdílení kulturních hodnot mezi mládeží obou zemí. O posilování vzájemných vztahů šéf slovenského parlamentu mluvil i s premiérem Petrem Fialou (ODS). Zástupce Senátu Raši ujistil, že Slovensko nadále zůstává pevnou součástí Evropské unie i NATO.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami
Načítání...