Írán se chlubí novými satelity a raketami

Teherán - Íránský prezident dnes představil čtyři nové satelity. Všechny vyrobili íránští inženýři. Írán plánuje dopravit na oběžnou dráhu dvě pozorovací družice do konce března. Velitel islámských revolučních gard se dnes také pochlubil, že Írán zahájil hromadnou výrobu nezachytitelných balistických raket určených k likvidaci mořských cílů.

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád dnes při ceremonii v Teheránu představil čtveřici satelitů. Podle Teheránu jsou to výzkumné družice.

Ministr obrany ještě před tím naznačil, že satelity jsou dílem výhradně íránských inženýrů. Ministr také oznámil, že dnes veřejnosti ukáže i nové motory pro budoucí raketu Safir Fajr, která by měla být schopna vynést satelit o hmotnosti 50 kilogramů na oběžnou eliptickou dráhu až do výše 300 až 450 kilometrů.    

Velitel islámských revolučních gard generál Mohammad Alí Džafarí rovněž informoval, že Írán vyrábí nové balistické rakety. „Rychlost raket je třikrát vyšší než zvuku, jsou neodhalitelné a nepřítel je nemůže neutralizovat,“ uvedl. „Balistické rakety, o nichž jsme poskytli informace před dvěma lety, se začaly vyrábět hromadně, ale jsou ještě přesnější a propracovanější,“ dodal. Írán tak má k dispozici rakety dlouhého, středního i krátkého doletu.

V únoru 2009 Írán vypustil svůj první pokusný satelit Omid, který kroužil kolem Země několik dní. Západ podezírá islámskou republiku, že své vesmírné technologie využívá k vojenským účelům.