Výbuch v metru v Minsku, 11 mrtvých

Minsk – Exploze, k níž dnes došlo v metru v běloruské metropoli Minsku, si vyžádala 11 mrtvých a přes stovku zraněných. Podle ruské agentury Interfax to oznámil prezident Alexandr Lukašenko. Příčina výbuchu ve stanici Oktjabrskaja zatím není známá, vyšetřovatelé se ale přiklánějí k teroristickému útoku. Podle něj šlo o úmyslný čin, jehož cílem bylo podkopat mír a stabilitu. Původní bilance exploze počítala s pěti mrtvými a asi padesátkou zraněných.

Podle agentury AP nejméně jeden zraněný přišel při explozi o nohu. K výbuchu došlo ve stanici Oktjabrskaja v době odpolední špičky, když se lidé vraceli z práce. Z metra na ulici se po explozi valil hustý černý dým. Reuters se odvolává na očitého svědka, podle nějž exploze nastala, když vlak přijel do stanice. „Dveře se otevřely a tehdy došlo k výbuchu. Viděl jsem na podlaze bezvládná těla, bylo tam spousta krve,“ řekl svědek.

Lukašenko naznačil, že pachatelé útoku mohli přijít ze zahraničí. „Tenhle dárek nám možná přivezli z ciziny,“ řekl podle agentury BelaPAN na schůzi běloruského vedení. Vláda vyhlásila k uctění památky obětí atentátu úterý a středu za dny státního smutku. Ministerstvo vnitra prezident vyzval k mobilizaci všech sil. „Všechny jednotky ministerstva vnitra musejí být ve zbrani, všechno je třeba obrátit vzhůru nohama, zvláštní pozornost je třeba věnovat dopravě a místům většího soustředění lidí,“ prohlásil Lukašenko.

Video V Minsku zemřelo jedenáct lidí po explozi v metru
video

V Minsku zemřelo jedenáct lidí po explozi v metru

V Minsku zemřelo jedenáct lidí po explozi v metru

zpr:11.4.2011

Telefonát Miroslava Karase

K žádným podobným teroristickým útokům v Bělorusku zatím nedošlo. Před několika lety při oslavách Dne republiky vybuchla v davu nálož. Bylo mnoho zraněných, ale nikdo nepřišel o život. Ruský prezident Dmitrij Medveděv dnes v telefonickém rozhovoru s Lukašenkem nabídl běloruské straně veškerou nezbytnou pomoc při „vyšetřování tohoto teroristického činu, při hledání jeho organizátorů i vykonavatelů“.

Agentura RIA Novosti napsala, že v bezprostřední blízkosti místa výbuchu je rezidence právě Lukašenka. Prezident navštívil místo exploze v metru a svolal na dnešní večer mimořádné zasedání svých nejbližších spolupracovníků.

Metrem v Minsku otřásl výbuch
Metrem v Minsku otřásl výbuch