Ukrajina vyhostila dva české diplomaty kvůli špionáži

Kyjev - Ukrajina dnes podle oficiální zprávy ministerstva zahraničí vyhostila dva české diplomaty, kteří se údajně „dopouštěli akcí neslučitelných s jejich diplomatickým postavením“. Konkrétně šlo o sběr informací, které jsou předmětem ukrajinského státního tajemství. Podle agentury Unian jde o dva pracovníky vojenské sekce českého velvyslanectví v Kyjevě; oba diplomaté jsou nyní ve vazbě. Česká ambasáda zatím událost nekomentovala, podle ministra zahraničí Karla Schwarzenberga bylo vyhoštění předem připravené a souviselo s poskytnutím azylu bývalému ukrajinskému ministrovi hospodářství.

Ukrajinská kontrarozvědka uvedla, že pracovníci české ambasády plukovník Zdeněk Kubíček a majorka Petra Novotná po řadu let s pomocí dvou ukrajinských placených spolupracovníků získávali informace o vývoji nové ukrajinské letecké a raketové techniky včetně zakázek pro Rusko. Informátorka údajných českých špionů prý byla dopadena před pokusem o útěk do zahraničí s falešným pasem vyrobeným v ČR.

Ukrajinské ministerstvo za zvlášť znepokojivý označilo fakt, že nepřijatelného jednání se dopustili diplomaté „tak spřátelené a partnerské země“, jakou je pro Ukrajinu Česko. Kyjev zároveň vyjádřil naději, že incident „nevrhne stín na budoucí vzájemné vztahy mezi oběma  zeměmi“. Podle kyjevských médií, která se odvolávají na mluvčího ukrajinského ministerstva zahraničí Oleha Vološyna, byli dva čeští diplomaté vyhoštěni na žádost ukrajinské kontrarozvědky SBU.

Video Ukrajina vyhostila české diplomaty za špionáž
video

Ukrajina vyhostila české diplomaty za špionáž

Ukrajina vyhostila české diplomaty za špionáž

zpr:23:00, 13.5.2011

Rozhovor s Josefem Pazderkou

„Není v tom žádná politika, jsou to vojenští přidělenci. Jde o muže a ženu v hodnostech plukovníka a majora. Nejsou to ani pořádně diplomaté, je to čistě vojenská věc, prostě využívají diplomatický status,“ řekl Vološyn.

Podle webových stránek českého ministerstva zahraničí na ambasádě v Kyjevě pracují tři zaměstnanci úseku obrany. Je mezi nimi uveden plukovník Zdeněk Kubíček jako vedoucí úseku a majorka Petra Novotná jako vojenský přidělenec.

O znepokojení a vážných rozpacích z postupu českých úřadů hovořila Ukrajina už letos v lednu, kdy v Praze obdržel politický azyl bývalý ukrajinský ministr hospodářství Bohdan Danylyšyn. Představitel předchozí vlády Julije Tymošenkové, který byl v Kyjevě obviněn ze zneužívání ministerských pravomocí při sjednávání státních zakázek, uprchl do České republiky loni v říjnu.

Podle Schwarzenberga souvisí vyhoštění s Danylyšynem

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg míní, že vyhoštění českých diplomatů bylo připravené - asi kvůli nevydání Danylyšyna. „Souvisí to nejspíše s tím, že my jsme nedávno nikoho nevyhostili, ale naopak zde jednoho jejich občana ponechali,“ poznamenal český ministr v rozhovoru pro ČTK. Potvrdil, že vyhoštěni byli vojenský přidělenec a jeho zástupkyně a že jsou nyní ve vazbě.

Ukrajinské ministerstvo zahraničí jakoukoli souvislost případu s Danylyšynovou kauzou odmítlo.

České diplomaty prý zajímala letecká a raketová technika

Podrobnosti o údajných aktivitách českých diplomatů sdělila novinářům na tiskové konferenci v Kyjevě mluvčí ukrajinské kontrarozvědky SBU Maryna Ostapenková. Agenti SBU podle ní v závodě civilního letectví číslo 420 odhalili ukrajinského spolupracovníka českých diplomatů, kterého mluvčí identifikovala jako „občana S“. Tento člověk údajně plukovníku Kubíčkovi za úplatu předával dokumenty týkající se „perspektiv podniku Južmaš a programu vývoje letounů An-70 a An-178 a rovněž dokumentaci o systému aktivní ochrany letadel Adros“.

Kyjevský závod číslo 420 se podle dostupných dokumentů specializuje na opravy a servis letadel typu Antonov a letounů Jak-42. Závod Južmaš (Jižní strojírenský závod A. M. Makarova se sídlem v Dněpropetrovsku) je velký ukrajinský podnik na výrobu raketové a kosmické techniky. Mezi odborníky bývá označován za největší továrnu na výrobu balistických raket na světě.

České diplomaty podle Ostapenkové zajímaly hlavně připravované raketové projekty, které Južmaš vyvíjí pro Rusko. Vojenští přidělenci se také zajímali o utajované materiály týkající se vývoje obrněné techniky a družicové navigace pro tanky. Loni v únoru údajně čeští špioni získali elektronickou verzi dohody o opravách a modernizaci letounů An-32 pro indické ozbrojené síly. Občan S., který dvojici údajných českých špionů pomáhal, je ve vazbě a bude trestně stíhán. Podle mluvčí SBU mu hrozí trest čtyři až osm let vězení.

Kromě něj ukrajinské bezpečnostní složky odhalily špionážní činnost „majorky L.“, pracovnice ukrajinského ministerstva obrany. Tuto osobu prý v roce 2005 naverbovala česká špionáž, aby za úplatu českým diplomatům předávala kopie tajných dokumentů o činnosti vědeckých ústavů ukrajinského obranného průmyslu při vývoji nových typů vojenské techniky. „Majorka L. při vyšetřování potvrdila, že od české vojenské přidělenkyně majorky Petry Novotné obdržela speciálně vyrobené dokumenty pro odjezd do zahraničí pod falešným jménem,“ řekla Ostapenková. Ve snaze vyhnout se trestu se majorka L. před dvěma měsíci obrátila na české velvyslanectví s žádostí o politický azyl, řekla mluvčí.

„Není mi známo, co jí české velvyslanectví odpovědělo, ale majorka L. byla zadržena při pokusu o vycestování do ciziny,“ řekla mluvčí SBU. Ukrajinská prokuratura ji začala trestně stíhat pro vyzrazení státního tajemství. Kromě toho se podle Ostapenkové zvažuje obvinění z velezrady ve formě špionáže. Z prohlášení Ostapenkové vyplynulo, že majorka L. je na svobodě, protože pečuje o dvě nezletilé děti. Prokuratura jí zakázala opustit místo bydliště.

Ukrajinská kontrarozvědka
Ukrajinská kontrarozvědka
Více fotek
  • Ukrajinská kontrarozvědka autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2547/254652.jpg
  • Velvyslanectví ČR na Ukrajině autor: ČT24, zdroj: www.mzv.cz http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2546/254529.jpg
  • Ukrajina autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2546/254552.jpg
  • Ukrajina autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2546/254551.jpg
  • Ukrajinská kontrarozvědka autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2547/254665.jpg
  • Ukrajina autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2546/254549.jpg