Bitva v Dánském průlivu - jediné vítězství Bismarcku

Praha - Druhá světová válka ve vodách Atlantiku bývá často zjednodušována na útoky německých ponorek na spojenecké konvoje zásobující nacistům vzdorující Velkou Británii a později i Sovětský svaz. Může za to do jisté míry i fakt, že v největší námořní bitvě války v severním Atlantiku se střetly pouhé čtyři lodě. V Dánském průlivu klesl 24. května 1941 ke dnu těžký bitevní křižník Hood a zkáza chlouby Royal Navy byla těžkou ranou britskému sebevědomí. Velký úspěch německé Kriegsmarine a její vlajkové lodi Bismarck však trval jen několik dní.

MHS Hood byl s výtlakem 48 tisíc tun a délkou více než 262 metrů posledním velkým bitevním křižníkem britského námořnictva postaveným před Washingtonskou konferencí v roce 1922, která omezila výtlak bojových lodí na 35 tisíc tun. Původně šlo o loď třídy Admiral, další tři lodě této třídy však nebyly dokončeny v reakci na bitvu u Jutska v roce 1916, která zásadním způsobem změnila koncepci Royal Navy. Britové u Jutska ztratili několik bitevních křižníků po zásahu do skladu výbušnin a Hood byl proto přepracován a zesílen o 5 000 tun pancéřování.

Britský obr byl spuštěn na vodu a zařazen do služby v květnu 1920. Mohutné plavidlo bylo považováno za chloubu Anglie, i ono však mělo své vady, o kterých však věděli pouze zasvěcení. Řešení pancíře nechránilo loď proti granátům ze všech úhlů a ochrana proti palbě z větší vzdálenosti byla velmi nedostatečná. Vrchem dopadající granáty mohly snadno prorazit tenké pancéřové paluby a vybuchnout hluboko uvnitř lodi. Navíc byla loď kvůli přidanému pancéřování značně přetížena. Hood měl těsně před vypuknutím války projít rozsáhlou rekonstrukcí, k ní už ale nedošlo.

Zastarávající loď opustila základnu námořnictva ve Scapa Flow a vydala se plnit své povinnosti, mezi něž patřila ochrana konvojů v severním Atlantiku. Životně důležitou spojnici mezi bojující Británií a USA ohrožovaly nejenom „vlčí smečky“ německých ponorek, ale také bitevní loď Bismarck, která se 18. května 1941 vydala spolu s těžkým křižníkem Prinz Eugen z Gdyně na svou první bojovou misi.

Vyplutí obávané bitevní lodi samozřejmě neuniklo britské admiralitě, která se rozhodla zabránit jeho průniku do Atlantiku za každou cenu. Hood se proto spolu s několika dalšími loděmi vydal ke břehům Islandu, kolem nichž měl Bismarck podle výpočtů proplouvat. Špatné počasí dlouho hrálo do karet Bismarcku, v Dánském průlivu, úžině oddělující Grónsko od Islandu, však byl spatřen hlídkujícími křižníky HMS Suffolk a HMS Norfolk, které vyslaly na udané místo Hood provázený křižníkem Prince of Wales.

Střetnutí dvou gigantických plavidel zahájila za rozbřesku první salva z děl britské bitevní lodi. Němci palbu opětovali a podařilo se jim zasáhnout sklad nábojů do protiletadlových kanónů. Osudným se Hoodu stala ale až další salva, při které jeden z německých granátů prorazil nedostatečně chráněnou palubu a v trupu uskladněná munice explodovala. Loď se rozlomila vedví a přední část trupu ještě dlouho vyčnívala z vln, zatímco záď se potopila okamžitě. Po pouhých 20 minutách bylo prakticky po bitvě a z perly Royal Navy zbyly na hladině jen trosky. Z více než 1 400 mužů posádky se zachránili jen tři námořníci – Tedd Briggs, Bob Tilburn a Bill Dundas, které ze studeného moře vylovil torpédoborec HMS Electra.

Admiralita i celá Anglie byly ohromeny, prvotní šok ale vystřídala okamžitě touha pomstít Hooda a jeho posádku. Všechna britská plavidla v severním Atlantiku se ihned zapojila do honu na německou loď, která s poškozenými palivovými nádržemi opustila své doprovodné plavidlo a mířila k opravě a dotankování do doků ve francouzském St. Nazaire. Bismarck pod velením admirála Günthera Lütjense měl však před pronásledovateli velký náskok a zprvu se zdálo, že dokáže uniknout.

Zlom v pronásledování přišel ze vzduchu a stejně jako o rok později v bitvě u atolu Midway se pod vítězství Spojenců podepsaly letouny, od kterých se již příliš nečekalo. Unikající Bismarck objevil 26. května průzkumný létající člun Catalina a z letadlové lodi Ark Royal vystartovaly ke svému nejslavnějšímu letu dvojplošníky Fairey Swordfish. Druhé vlně zastaralých torpédonosných bombardérů se podařilo dvakrát zasáhnout německou loď, přičemž druhé torpédo bylo pro Bismarck osudné. Zasáhlo totiž kormidlo a loď se v tu chvíli stala neovladatelnou a točila se v kruzích.

Následující den byl paralyzovaný Bismarck dostižen britskými bitevními loděmi King George V a Rodney a křižníky HMS Norfolk a HMS Dorsetshire. V nerovném souboji s drtivou přesilou sice Bismarck dlouho vzdoroval, postupně ale umlkly všechny jeho dělové věže. Podle britských zdrojů následně poslaly pýchu Kriegsmarine ke dnu torpéda z křižníků Norfolk a Dorsetshire. Pozdější výzkumy vraku Bismarcku se ale přiklánějí spíše k tomu, že loď potopila vlastní posádka otevřením ventilů a odpálení náloží v podpalubí. Z více než dvou tisíc námořníků na palubě se podařilo zachránit jen 115. Bismarck tak svou jedinou oběť „přežil“ o pouhé tři dny.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trumpova vláda poskytne imigračnímu úřadu údaje milionů pojištěnců Medicaid

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa poskytne Úřadu pro imigraci a cla (ICE) osobní údaje 79 milionů lidí registrovaných v programu zdravotního pojištění Medicaid s cílem umožnit mu nalézt přistěhovalce, kteří v USA pobývají nelegálně. Osobní údaje pojištěnců obsahují například jejich adresu nebo etnicitu. Píše o tom agentura AP s odvoláním na dohodu ministerstva vnitřní bezpečnosti (DHS) a federální agentury pro zdravotní péči (CMS).
Právě teď

Izrael hodlá vynucovat „demilitarizaci“ území na jihu Sýrie

Izrael hodlá v Sýrii vojensky vynucovat ochranu tamní drúzské menšiny a „demilitarizaci“ oblasti jižně od Damašku pro vládní jednotky, prohlásil premiér Benjamin Netanjahu. Ve čtvrtek beduínští bojovníci na jihu Sýrie obnovili ofenzívu proti drúzům, řekl agentuře Reuters beduínský velitel. Děje se tak navzdory oznámenému příměří a stažení syrských vládních jednotek z oblasti během noci. Dle beduínského velitele se příměří týká jen vládních jednotek.
06:20Aktualizovánopřed 1 mminutou

Rekordní rozpočet EU je z pohledu Česka velmi dobrou zprávou, říká Votápek

„Evropská unie si uvědomuje výzvy, které před ní stojí. Rozšiřuje se a potřebuje více peněz, uvědomuje si, že zaostávala. Z pohledu České republiky to vidím jako velmi dobrou zprávu,“ řekl k návrhu unijního rozpočtu na období 2028 až 2034 ve výši dvou bilionů eur expert Pirátů na zahraniční politiku Vladimír Votápek v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Podle něj v Unii nepanuje jednotný názor ohledně priorit budoucích investic, ale tuto skutečnost nevnímá jako problém. „EU je společenství demokratických zemí, což je nejefektivnější v situacích, ve kterých jednostranné řešení neexistuje,“ dodal. Votápek se také vyjádřil k jednání o obchodní dohodě s USA. „Dejme Bílému domu i velkým přispěvatelům, kteří pomohli (americkému prezidentovi Donaldu) Trumpovi do úřadu najevo, že pokud začnou 1. srpna platit třicetiprocentní cla, bude je to bolet,“ doplnil.
před 9 mminutami

Slovinsko prohlásilo dva izraelské ministry za nežádoucí osoby

Slovinská vláda ve čtvrtek prohlásila izraelské ministry národní bezpečnosti Itamara Ben Gvira a financí Becalela Smotriče za persony non grata, tedy nežádoucí osoby. Slovinsko je první zemí Evropské unie, která tak učinila, píše Reuters. Cílem je vyvinout tlak na izraelskou vládu, aby zlepšila neudržitelnou situaci v Pásmu Gazy a zastavila utrpení civilistů, uvedla na síti X slovinská ministryně zahraničí Tanja Fajonová.
17:54Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Na katolickou farnost v Gaze zřejmě střílel izraelský tank. Zemřeli tři lidé

Úder izraelských sil ve čtvrtek zasáhl jedinou katolickou farnost v Pásmu Gazy. Podle prohlášení Latinského patriarchátu, který řídí aktivity katolíků v Izraeli a Palestině, několik lidí utrpělo zranění a tři zemřeli. Mezi zraněnými je i vedoucí farnosti Gabriele Romanelli. Patriarchát odsoudil izraelskou ofenzivu jako neospravedlnitelnou „barbarskou válku“. Papež Lev XIV. vyjádřil zármutek nad ztracenými životy a opět vyzval k okamžitému příměří.
12:44Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Ukrajinský parlament schválil premiérkou Juliji Svyrydenkovou

Novou ukrajinskou premiérkou se ve čtvrtek stala Julija Svyrydenková, když ji do funkce zvolil parlament, píše agentura Reuters s odvoláním na opozičního poslance Oleksije Hončarenka. Devětatřicetiletá Svyrydenková, která byla dosud místopředsedkyní vlády a ministryní hospodářství, ve funkci nahradila Denyse Šmyhala. Prioritou jejího kabinetu je zajistit spolehlivé zásobování armády a posílit domácí produkci zbraní.
10:59Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Slovenský ministr kritizoval BIS za informaci o možné ruské stopě v kauze výhrůžek

Slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) kritizoval českou Bezpečnostní informační službu (BIS) za to, že informovala o možné ruské stopě v případu loňského vyhrožování školám v Česku a na Slovensku, ve kterém mezinárodní policejní tým tento týden zadržel na Ukrajině jednoho Ukrajince. Šutaj Eštok řekl, že jde o nepotvrzenou hypotézu. Mluvčí české kontrarozvědky Ladislav Šticha řekl, že BIS nebude vyjádření slovenských politiků komentovat.
před 3 hhodinami

USA zničily pouze jedno ze tří íránských jaderných zařízení, píše NBC News

Podle nového hodnocení Spojených států červnové americké údery zničily převážně jedno ze tří cílených íránských jaderných zařízení. Další dvě nebyla tak vážně poškozena, uvedli pro agenturu NBC News současní a bývalí představitelé USA. Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa nicméně tvrdí, že útok byl úspěšný a íránský jaderný potenciál byl zcela zničen.
před 5 hhodinami
Načítání...