Bude československý sametový rozvod inspirací pro Belgii?

Brusel - Když už to dál nejde, musíte se rozvést. V Československu vývoj ukázal, že pro Česko, a především pro Slovensko to bylo dobře. To jsou slova vlámského nacionalisty Barta de Wevera, podle nějž se náš sametový rozvod může stát inspirací pro Belgii. Nad ní se už dlouho vznáší hrozba, že by se mohla rozpadnout, i když to většina místní politické scény označuje jen za spekulace. Krize mezi Vlámy a Valony byla také jedním z témat dvoudenní návštěvy Václava Klause v Belgii. Český prezident ale zdůraznil, že by si v tomto směru nedovolil dávat žádná doporučení.

Belgie se už skoro rok neúspěšně pokouší sestavit vládu a kvůli velkému zadlužení jí někteří analytici hrozí, že skončí jako Irsko nebo Portugalsko. Klaus navštívil rozhádanou zemi poprvé v roli prezidenta. „Oni žijí v jistém luxusu, ono se tady nic tak mimořádného neděje; ekonomika bude fungovat, jestli se rozdělí, nebo nerozdělí. My jsme ten luxus neměli, a proto ten spěch,“ srovnává prezident situaci v současné Belgii a tehdejším Československu. Problém vidí především v euru.

Václav Klaus:

„Oni mohou dlouho takto koexistovat, dohadovat se, přít se, pořád ubírat kompetencím té federální vlády a já myslím, že to ta Belgie bude jistou dobu přežívat.“

3 minuty
Reportáž Evy Hrnčířové
Zdroj: ČT24

Premiér Yves Leterme po setkání s Klausem novinářům řekl, že rozdělení Belgie není teď vůbec namístě. Zdůraznil také, že se s českým prezidentem o zkušenostech s rozdělováním země nebavil a žádná doporučení či recept si od něj nežádal. Klaus doplnil, že by si ani nedovolil žádná doporučení dávat. „Na stranu druhou dostávám tuto otázku v Belgii velmi často, protože jsem některými lidmi tady považován za hrdinu rozdělení Československa, což rozhodně není pravda. (…) Já jsem chtěl udržet Československo pohromadě. Avšak ve chvíli, kdy jsme zjistili, že to nebude praktické a pragmatické řešení, jsem byl velmi rychlý a efektivní v rozdělení země. To neznamená, že bych komukoli doporučoval, aby následoval náš příklad,“ řekl prezident.

Klaus byl také na audienci u krále Alberta II., který teď tahá za nitky belgické politiky. A jako jeden z mála pravých Belgičanů se i on snaží zabrzdit před československou cestou. Skoro rok po volbách král pověřil socialistu z jihu Elia Di Rupa sestavením vlády. Když se mu to povede, má nejen on, ale celá Belgie ještě šanci.

Belgie se už dlouho topí v hlubokých politických problémech. Vyřešit je měly loňské červnové předčasné volby. Vlámské a valonské strany se ale od té doby nejsou schopny dohodnout na zformování nové vlády a hlavně na nutných ústavních a dalších reformách, jimiž je vytvoření kabinetu podmíněno. Jde zejména o přerozdělení pravomocí a financí mezi hlavní regiony země. Asi 60 procent z 10,5 milionu obyvatel tvoří Vlámové obývající zejména sever země, druhou hlavní komunitou jsou francouzsky hovořící Valoni. Ti obývají jih Belgie a většinu Bruselu.

Klaus představil překlad své Modré, nikoliv zelené planety

Po Klausově schůzce se šéfem vlámské strany N-VA De Weverem se oba politici přimlouvali za zachování „národní identity“ v Evropě. „Já nejsem ani euroskeptik a ani eurofil. Považuji se za eurorealistu,“ řekl De Wever na kritiku vlámských křesťanských demokratů (CD&V), kteří jej obviňují, že v rozporu s tradicemi belgických politických stran zastává euroskeptické názory. Podle něj by ale Evropa měla respektovat „národní a regionální identitu“ a v současnosti trpí demokratickým deficitem.

Klaus, který na konferenci, jež se konala v prostorách Antverpské univerzity, představil překlad své knihy Modrá, nikoli zelená planeta do holandštiny, se ve svém vystoupení před zhruba třemi stovkami posluchačů tentokrát kritice Evropské unie víceméně vyhnul. „O chybách Evropy mluvit nebudu. To by bylo příliš snadné, protože je dělá celý svět,“ prohlásil. Soustředil se spíš na kritiku zastánců teorií globálního oteplování. Před školní tabulí s křídou v ruce demonstroval posluchačům, že energie z obnovitelných zdrojů přinese světu jen dražší energii, která bude brzdit prosperitu a svobodu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Exchirurgovi uložil soud ve Francii za zneužití stovek dětí dvacet let

Dvacetiletý trest uložil francouzský soud bývalému chirurgovi Joëlovi Le Scouarnecovi za sexuální napadení a zneužití téměř tří set převážně nezletilých pacientů, uvedly zpravodajské agentury. Ve Francii jde o nejvyšší možný trest. Lékař se proti verdiktu neodvolá, oznámil jeden z jeho právníků. Jde patrně o největší soudní proces v zemi, který se týká zneužívání dětí.
15:34Aktualizovánopřed 18 mminutami

Izrael dle OSN pálil do Palestinců v humanitárním centru. Armáda mluví o varovných výstřelech

Nejméně jeden Palestinec v úterý zemřel a 48 dalších bylo zraněno, když izraelská armáda začala střílet na dav v Pásmu Gazy, který vtrhl do střediska rozdělujícího humanitární pomoc. Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) pro Pásmo Gazy a Západní břeh Jordánu uvedl, že většina Palestinců utrpěla zranění při izraelské palbě. Izraelská armáda tento výrok OSN, že pálila do Palestinců, odmítla. Tvrdí, že šlo o varovné výstřely.
11:14Aktualizovánopřed 30 mminutami

Čína je dle české vlády odpovědná za kyberkampaň proti resortu zahraničí

Česká vláda označila Čínu za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z komunikačních sítí ministerstva zahraničí, oznámil úřad. Čína mohla získat přístup k tisícům e-mailů, a to i z doby, kdy Česko předsedalo EU, píše Politico. Šéf diplomacie Jan Lipavský (nestr.) na síti X dodal, že nechal kvůli kyberútokům předvolat čínského velvyslance v Praze. Na ministerstvu šéf resortu zavedl nový a podle něj bezpečnější komunikační systém. Čínské velvyslanectví v Česku se ohradilo proti obviněním vůči Číně v souvislosti s kyberšpionáží.
10:43Aktualizovánopřed 36 mminutami

Izraelská armáda zabila šéfa teroristického hnutí Hamás Sinvára, řekl Netanjahu

Premiér Židovského státu Benjamin Netanjahu uvedl, že byl zlikvidován Mohammad Sinvár, šéf teroristického hnutí Hamás v Pásmu Gazy. Informovali o tom agentury Reuters, AFP i deník Ha'arec. O zabití Sinvára psala některá média už dříve tento měsíc, izraelská vláda ale zabití oficiálně potvrdila až ve středu.
před 1 hhodinou

Německo bude financovat ukrajinskou výrobu zbraní dlouhého doletu

Německo bude financovat ukrajinskou výrobu zbraní dlouhého dosahu. Příslušné memorandum, ve kterém se k tomu Berlín zavazuje, podepsali ministři obrany obou zemí Boris Pistorius a Rustem Umerov. Spolupráci předtím na tiskové konferenci po jednání s ukrajinským lídrem Volodymyrem Zelenským avizoval německý kancléř Friedrich Merz.
14:21Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Gazu zásobuje nová tajemná firma, může jít o izraelský projekt

V palestinské enklávě začala působit nová Humanitární nadace pro Pásmo Gazy (GHF) podporovaná Izraelem a USA. Soukromá organizace s nejasným původem a financováním rozdává jídlo hladovějícím civilistům, OSN s ní ale odmítá spolupracovat. Podle listu The New York Times jde ve skutečnosti o izraelský projekt.
před 2 hhodinami

EU zrušila hospodářské sankce vůči Sýrii, platí ale výjimky

Evropská unie schválila zrušení všech hospodářských sankcí vůči Sýrii s výjimkou těch, které jsou založeny na bezpečnostních důvodech. Informovala o tom Rada EU, která zastupuje členské státy. Na zrušení omezujících opatření se již minulý týden shodli unijní ministři zahraničí, ještě ale bylo potřeba přijmout potřebné právní akty.
před 3 hhodinami

Jednou ze čtyř světových stran je stále i západ, připomněl Pellegrini Ficovi

Slovenský prezident Peter Pellegrini vyzval vládu premiéra Roberta Fica (Smer), aby se nevzdalovala od partnerů v Evropské unii a NATO a varoval před vážnými následky případné konfrontace. Pellegrini to uvedl v Národní radě, kde poprvé od loňského zvolení hlavou státu přednesl zprávu o stavu země. Rovněž řekl, že slovenští politici neřeší skutečné problémy, ale nabízejí zástupná témata, která vyvolávají emoce a nenávist.
12:15Aktualizovánopřed 3 hhodinami
Načítání...