Íránská aktivistka zemřela na otcově pohřbu

Teherán – Po policejním zákroku dnes v Teheránu při pohřbu známého íránského disidenta Ezzatolláha Sahábího zemřela jeho 55letá dcera a opoziční aktivistka Háleh Sahábíová. Bojovala za práva žen v Íránu a ve vězení si odpykávala dvouletý trest za účast na protivládní demonstraci. Úřady ji propustily, aby jí umožnily zúčastnit se otcova pohřbu. Policie ale při něm vyvolala potyčku, při níž žena údajně upadla a pak zemřela na infarkt. Íránské úřady ale tuto informaci popřely.

Sahábímu bylo 81 let. Zemřel v úterý v nemocnici, kam byl převezen po mrtvici. V minulosti byl poslancem a hlásil se k obhájcům demokratických hodnot. Byl také znám politicko-ekonomickými analýzami. Vězněn byl několikrát za předchozího režimu i po islámské revoluci.

Podle opozice policisté dnes v civilu zastoupili cestu smutečnímu průvodu, v jehož čele šla Sahábíová s květinou. Trvala na tom, že průvod bude pokračovat po předem určené trase. „Snažili se obřadu zabránit. Zmocnili se dědečkova těla a odnesli ho pryč. Po potyčce matka upadla a ztratila vědomí. Doktor nám řekl, že zemřela na infarkt,“ upřesnil policejní zákrok syn mrtvé ženy Jahjá. Pohřebního průvodu se zúčastnily dva tisíce lidí.

Teheránské úřady ale trvají na tom, že k žádné potyčce nedošlo a že Sahábíová zemřela na srdeční potíže „způsobené stresem a horkem“.

Háleh Sahábíová s otcem Ezzatolláhem Sahábím
Háleh Sahábíová s otcem Ezzatolláhem Sahábím